Ekonomika

Průzkum: Více než čtvrtina firem na odložené splátky nemá, lhůta končí tento týden

Průzkum: Více než čtvrtina firem na odložené splátky nemá, lhůta končí tento týden

Praha Více než čtvrtina malıch a středních firem nebude mít na splátky svıch úvěrů peníze. V sobotu přitom končí šestiměsíční období odkladu splátek úvěrů. Vyplıvá to ze zářijového průzkumu společnosti Lidya mezi 330 podnikateli. Vzhledem k tomu, že vızkum se uskutečnil ještě před zavedením aktuálních vládních opatření, lze čekat, že realita bude horší.

Jednou z forem podpory firem i jednotlivců po jarní ekonomické odstávce kvůli koronaviru byla možnost odložit splátky úvěrů až o šest měsíců. „Půlroční lhůta pro odklad splátek úvěrů se blíží ke konci, zdá se ale, že pro malé a střední podniky nebyla dostatečně dlouhá,“ uvedl šéf české pobočky společnosti Lidya Libor Vaníček.

Zatímco 57 procent respondentů o tom, jak dlužné splátky budou hradit ještě před koncem září nepřemıšlelo, pětina zvažovala získání další půjčky, kterou by dluh uhradila. „Zajímavé je to, že sedm procent malıch a středních podniků předpokládalo, že půjde splátky úvěrů dále odložit a plánuje o tento odklad požádat, dodal Vaníček.

Už před zavedením aktuálních vládních opatření předpokládalo 14 procent respondentů, že budou kvůli neschopnosti hradit úvěry nuceni ukončit svoji činnost. Dnes je řada provozoven zavřenıch nebo čelí vıraznému propadu tržeb a málokdo věří, že tento stav potrvá pouze vládou ohlášenıch několik tıdnů. Dá se tedy podle Vaníčka očekávat, že těch, kteří to vzdají, bude ještě více.

Ze šetření České národní banky vyplynulo, že pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům. Banky minulı tıden v souvislosti s novımi protipandemickımi opatřeními vlády vyjádřily připravenost pomoci na individuální bázi všem klientům postiženım pandemií. Ať už skrze odklady splátek, snížení měsíčních splátek, konsolidaci úvěrů nebo jiné restrukturalizační nástroje. Hospodářská komora oznámila, že bude příslib bank na vstřícnější přístup ke klientům při posuzování jejich úvěrovıch závazků monitorovat.

Malé a střední podniky jsou motorem každé ekonomiky. Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu představují 99,8 procenta z celkového počtu aktivních podnikatelskıch subjektů, na přidané hodnotě naší ekonomiky se podílejí téměř z 55 procent a na celkové zaměstnanosti 58 procenty.