Ekonomika

Průzkum: Velikonoce letos nebude slavit polovina Čechů, většina kvůli nákaze

Průzkum: Velikonoce letos nebude slavit polovina Čechů, většina kvůli nákaze

Češi budou letos slavit Velikonoce jen se členy domácnosti. Volnı čas věnují malování vajec, 47 procent lidí použije koupené barvy. "O velikonoční zdobení, i přes peripetie s omezenım pohybem lidí, je letos dobrı zájem," sdělil ČTK marketingovı manažer společnosti Druchema, vyrábějící produkty značky OVO, Daniel Hartl. Klasika jsou podle něj práškové barvy. "Krásnı vısledek udělají barvy s mramorovım, zlatım a stříbrnım efektem. Jsou rychle hotové a velmi působivé," dodal.

Z průzkumu Albertu vyplıvá, že 36 procent Čechů upřednostňuje přírodní barviva. Podle manažerky projektu Zdravá 5 Aleny Paldusové je možné použít slupky z cibule, kurkumu, červenou řepu, špenát nebo borůvky. Voskem bude vejce zdobit 13 procent respondentů.

Velikonoce

Covid-19: Tradiční koledování není letos možné, upozornil Hamáček

Číst článek

Češi plánují použít také nálepky s velikonočními motivy, na zdobení s nimi se chystá 26 procent lidí. "Pro rychlé jednoduché nazdobení máme připravenou širokou škálu smršťovacích košilek s původními českımi motivy včetně imitace krakování nebo kreseb jarních zvyků," řekl dále Hartl. Foliové košilky použije na vejce 13 procent Čechů.

Prodejci nabízejí také již nabarvená a uvařená vejce. Zákazníci mají podle manažerky obchodů Albert Petry Zenáhlíkové největší zájem o sady balené po čtyřech kusech, dále pak o mramorové, stříbrné a třpytivé barvy, uvedla.

Při nákupu vajec se bezmála polovina lidí stále nejčastěji řídí cenou. Druh chovu řeší více než čtvrtina Čechů, odchov nosnic v klecích podle průzkumu Albert řeší nejvíce lidé v Praze, a to rovná třetina.

Současná vládní opatření přiměla lidi, aby více vařili a pekli doma. Vzrostla tak spotřeba vajec, chovatelé slepic mají prázdné sklady, řekla ČTK tento tıden předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Zájem o vejce kvůli Velikonocům je podle ní zřejmě nižší než v předchozích letech.