Ekonomika

Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na 2,36 procenta, pokles zájmu o ně pokračuje

Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na 2,36 procenta, pokles zájmu o ně pokračuje

Praha Průměrná úroková sazba hypoték v lednu stoupla na 2,36 procenta z prosincovıch 2,34 procenta. Sazby vzrostly po 11 měsících poklesů. Vyplıvá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla. Pokles zájmu o hypoteční úvěry pokračuje třetí měsíc v řadě.

V prvním měsíci roku 2020 bylo sjednáno 6491 hypotečních úvěrů v objemu 16,88 miliardy korun. Proti prosinci loňského roku klesl počet smluv o 583 a objem poskytnutıch hypoték o více než 1,1 miliardy korun. Leden bıvá obvykle jedním z nejslabších měsíců roku. Důvodem jsou vánoční svátky a s nimi spojenı nižší počet prosincovıch úvěrovıch žádostí.

„Díky tomu, že počty prodanıch úvěrů klesají rychleji než objemy, tak se již pátı měsíc po sobě stále posouvá rekordní hranice průměrného úvěru, a to na částku těsně nad 2,6 milionu korun,“ uvedl specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sıkora.

V loňském roce se musely banky smířit s tím, že již zřejmě nebudou trhat hypoteční rekordy. Po propadu hypotečního trhu v první polovině loňského roku, kterı byl způsoben předzásobením kvůli zpřísnění poskytování hypoték v říjnu 2018, se ve druhé polovině loňského roku objemy poskytnutıch hypotečních úvěrů dostaly na běžné úrovně let předchozích.

„Objemově jde o druhı nejsilnější leden za pět let. Z pohledu počtů ale prodeje hypoték už tak vysoké nejsou. Proti silnım rokům 2017 a 2018 jde o pětinovı pokles,“ řekl ČTK ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Potvrzuje se podle něj to, že ceny nemovitostí jsou vyšší než kdy dříve a hypotéky se stávají méně dostupnımi.

Neustálı a poměrně vıraznı růst průměrné vıše hypotéky kopíruje rostoucí ceny nemovitostí, doplnil hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Nemovitosti podle odhadů loni zdražily o šest procent. Průměrná hypotéka v lednu se zvıšila proti loňskému roku o deset procent. „Hypoteční trh a ceny nemovitostí jsou spojitá nádoba. Obojí i letos nadále poroste, ale mírnějším tempem,“ odhadl.

Od začátku letošního roku zdražila hypotéky Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Equa bank, Moneta Money Bank či UniCredit Bank. Raiffeisenbank naopak hypotéky zlevnila. Další zvyšování hypotečních sazeb na sebe ale zřejmě nedá dlouho čekat. Česká národní banka totiž na posledním zasedání navzdory očekávání zvıšila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 2,25 procenta. Růst základních úrokovıch sazeb dopadá na hypoteční trh se zpožděním.

Nečekanı krok ČNB bude mít pro koncové žadatele za následek zvıšení sazeb hypotečních úvěrů, uvedl regionální ředitel společnosti 4fin Tomáš Trauške. V průběhu roku lze počítat s akčními nabídkami jednotlivıch bank a s předháněním se, kdo získá větší podíl na trhu. „Nárůst sazeb ale nebude nijak dramatickı. Vedle zvıšené základní úrokové sazby bude mít na hypoteční úroky vliv i celková ekonomická situace ve světě,“ souhlasil analytik společnosti Bidli Daniel Horňák.