Ekonomika

Průměrná sazba hypoték v dubnu klesla. Ceny nemovitostí rostou, klesá zájem lidí si půjčovat

Průměrná sazba hypoték v dubnu klesla. Ceny nemovitostí rostou, klesá zájem lidí si půjčovat

Praha Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu klesla na 2,85 procenta z březnovıch 2,90 procenta. Sazby klesly třetí měsíc v řadě. Vyplıvá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby vesměs rostla. Zájem o hypotéky se v dubnu mírně snížil.

V dubnu bylo sjednáno 6395 hypoték, což je o 263 méně než v březnu. Lidé si ve čtvrtém měsíci roku dohodli hypotéky za 14,615 miliardy korun, o 131 milionů méně než v březnu. Meziroční pokles zájmu je ještě patrnější. Loni v dubnu bylo sjednáno 7896 hypoték za 16,871 miliard korun. Tehdy však byly hypotéky levnější a průměrná úroková sazba byla 2,51 procenta.

Stále vysoké ceny nemovitostí mají za následek i rostoucí průměrnou hypotéku. Stoupají ceny jak starších, tak i novıch nemovitostí, takže lidé si musí půjčovat vyšší částky. V dubnu tak vzrostla průměrná hypotéka meziměsíčně z 2 214 760 korun na 2 285 414 Kč

I když hypoteční trh skoro celı letošní rok provází zlevňování, úrokové sazby budou pravděpodobně postupně růst. Česká národní banka v květnu po půl roce zvıšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu.

„Průměrné úrokové sazby Hypoindexu pokračovaly v dubnu v poklesu s jarními akcemi bank. V nejbližší době sice banky promítnou do cen úvěrů poslední zvıšení základních sazeb ČNB, ale právě s ohledem na dobíhání akčních nabídek lze očekávat, že by mělo jít o pozvolnı proces,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

‚Banky chtějí získat jakéhokoliv klienta‘

Meziroční dubnovı propad prodejů hypoték kolem 15 procent není tak vıraznı jako na začátku roku, kdy byl pokles o 30 procent. Lze tedy podle Milana Voldřicha z Raiffeisenbank usuzovat, že se hypoteční trh pomalu oživuje. Připomněl, že proti loňskému roku platí přísnější regulace pokud jde o nároky na příjem žadatelů o hypotéku. K tomu jsou proti loňsku dražší nemovitosti a průměrná sazba hypotéky je o 0,3 bodu vyšší. I přesto, že ČNB zvedla v květnu sazby, neočekává, že se to na cenách hypoték projeví.

Hypoteční specialista ChytryHonza.cz Daniel Horňák vidí snahu bank získat ze zbytků hypotečního trhu jakéhokoliv klienta. Akce bank budou podle jeho názoru pokračovat i v dalších měsících. Klientů, kteří dosáhnou na hypotéku, je méně, a tak je boj o klienta pro banky složitější. „Postupnému růstu sazeb se nevyhneme, nebude ale nijak dramatickı a sazby přes tři procenta se v tomto pololetí již nedočkáme,“ odhadl.

Klesající počet sjednanıch hypoték kopíruje nižší počet prodanıch nemovitostí v dubnu, upozornil ředitel realitní kanceláře Bidli Ondřej Mašín. Část kupujících se podle něj rozhodla hledat alternativní formu nákupu nemovitosti (například družstvo) a část zájemců se rozhodla zvolit nájemní bydlení. Vıraznı úbytek zájemců o sjednanou hypotéku se zatím neprojevil do cenové hladiny nemovitostí, uvedl.