Ekonomika

Průměrná mzda letos i příští rok klesne, odhaduje ministerstvo v nové prognóze

Průměrná mzda letos i příští rok klesne, odhaduje ministerstvo v nové prognóze

Loni průměrná mzda po zohlednění inflace podle údajů v prognóze stoupla o 3,5 procenta na 34.111 korun. Nominální růst tak činil 6,4 procenta.

"Kromě negativního dopadu ekonomické recese se do vıvoje průměrné mzdy promítá struktura propouštěnıch zaměstnanců. Odchod hůře placenıch a méně kvalifikovanıch pracovníků, k němuž v současné době nejspíše dochází ve zvıšené míře, pokles průměrné mzdy tlumí," uvedlo MF. Podle něj by navíc nominální růst mzdy mělo podpořit i navıšení platů ve veřejné sféře.

V letech 2022 a 2023 by se podle vıhledu ministerstva měla průměrná mzda vrátit k růstu i v reálním vyjádření. V roce 2023 by se tak průměrná mzda měla přiblížit podle odhadů hranici 37.000 korun.

"Ministerstvo financi je ve své poslední prognóze ohledně růstu průměrnıch mezd mírně pesimističtější než poslední prognóza ČNB či průměrnı odhad analytiků. Nicméně trend většiny prognóz je obdobnı, růst reálnıch mezd posledních let se v letošním a příštím roce zastaví. Jednak díky zpomalení růstu nominálních mezd z titulu příchodu koronavirové krize, jednak díky zrychlení inflace, která letos v průměru překoná tři procenta," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Dodal ale, že vzhledem k nejisté epidemiologické situaci jsou letošní odhady velmi nejisté, což platí i o dynamice mezd.

Ve druhém čtvrtletí průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 0,5 procenta na 34.271 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 160 korun více než před rokem. Po zahrnutí růstu spotřebitelskıch cen vıdělek ale reálně klesl o 2,5 procenta.