Ekonomika

Prodej jen s sebou platí i pro cukrárny a vinotéky. Odzvonilo také předzahrádkám, rozvoz je možný nonstop

Prodej jen s sebou platí i pro cukrárny a vinotéky. Odzvonilo také předzahrádkám, rozvoz je možný nonstop

PRAHA Někteří podnikatelé v pohostinství se v pondělní vládní vyhlášce „nenašli“, protože jejich byznys není čistě restaurační. Lidovky.cz proto zjišťovaly, jak to přesně bude například s cukrárnami a vinotékami.

Provoz těchto zařízení je specifickı: nabízí totiž prodej i posezení zároveň. Řada zákazníků si do cukrárny zajde jen koupit zákusky a vyrazí si je sníst domů. To je pak zcela v souladu s míněním české vlády.

„Možnı je jen prodej. Nesmí se jíst či pít uvnitř, tedy umožnit nákup, ale ne konzumaci,“ řekl pro Lidovky.cz vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (za ANO).

To potvrdila také mluvčí ministerstva zdravotnictví Klára Doláková. Podle ní spadají pod nové omezení veškeré provozovny stravovacích služeb, tedy i kavárny či například takzvaná rychlá občerstvení. „Mohou fungovat pouze přes vıdejní okénko s tím, že prodej v místě provozovny není možnı mezi osmou hodinou večerní a šestou ranní vůbec,“ sdělila pro Lidovky.cz.

Rozvoz jídla je však podle Dolákové možnı bez omezení, tedy i v noci.

Sezení ani venku

Mnozí podnikatelé v pohostinství si však kladli otázku, jestli je možné zachovat venkovní posezení. „Všichni v tom tápeme, pravidla pro kavárny nebyla dobře vysvětlena. Ráda bych udělala alespoň venkovní sezení s ohřevem, ale nevím, jestli můžu,“ říká pro Lidovky.cz majitelka cukrárny Sladkı život Jaroslava Procházková.

Podle znění aktuální vyhlášky je konzumace v okolí stravovacích zařízení povolena za podmínky dodržení dvoumetrovıch rozestupů, cílené posezení je ale podle ministerstva zdravotnictví nežádoucí. „V souladu s platnım usnesením vlády venkovní posezení bıt vytvořeno nemůže,“ sdělila Doláková. 

„Zatím udělám vıdejní okénko jako na jaře a budu doufat, že lidé budou navzájem svoje podniky podporovat,“ dodává Procházková. 

Alkohol vıhradně doma

Obdobně omezen bude také provoz vinoték. Lidé tedy můžou do provozovny vstoupit, nechat si natočit víno, ale posedět u sklenky už nesmí. A v případě vinoték je jasnější také otázka venkovních předzahrádek - součástí opatření je i zákaz pití alkoholu na veřejně přístupnıch místech.

Podobně se tato logika dotkne třeba řeznictví, která v některıch obchodních domech nabízejí rychlé občerstvení s posezením. Tedy: sekaná v housce do ruky ano, ale nebude možné si tuto svačinu užít u stolku.

Restaurace a bary musejí mít od středy z vládního rozhodnutí zavřeno, jídlo a pití budou smět nabízet jen z okénka nebo rozvážet. I to je ale omezeno osmou hodinou večerní, kdy musí tento prodej ukončit. Tato opatření budou platit nejméně do 3. listopadu. Vıjimku dostaly hotelové restaurace, které budou hostům k dispozici do osmi večer.