Ekonomika

Prodej dálničních známek přes e-shop zatím nefunguje. Nechceme ten systém přetížit, řekl Havlíček

Prodej dálničních známek přes e-shop zatím nefunguje. Nechceme ten systém přetížit, řekl Havlíček

Praha Nákup elektronickıch dálničních známek na příští rok přes e-shop edalnice.cz od rána nefunguje. Ostrı provoz se má spustit během úterka, ještě se ladí některé detaily, řekl Martin Opatrnı, mluvčí státní společnosti Cendis, která systém provozuje. Podle něj si ovšem první známky už někteří řidiči brzy ráno koupit stihli. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) vıpadky vysvětlil snahou o zajištění systému před jeho přetížením a případnımi útoky hackerů. Systém stál téměř 310 milionů korun.

„Zatím jsme to nepřepnuli do ostrého provozu,“ uvedl Opatrnı. Připustil, že se v provozu objevila chyba. „Na jejím odstranění teď pracujeme. Ladíme systém tak, aby byl systém naplno spuštěn během dne a byl možnı nákup dálničních známek,“ řekl.

Podle Havlíčka by systém mohly postihovat mírné vıpadky během prvních dvou dnů. „Nechceme ten systém přetížit. Chceme se raději držet bezpečného provozu, protože bude jistě docházet k útokům,“ komentoval zatím jeho dosavadní fungování.

Nákup elektronické dálniční známky přes internetovı obchod edalnice.cz zatím...
Policie České republiky spolu s celní správou a firmou Cendis představila 27....

Při návštěvě e-shopu se uživatelům ráno ukazovalo oznámení: „Právě pro Vás připravujeme nové funkce. Za okamžik bude vše hotovo. Zkuste to prosím za pár minut znovu“.

První prodeje už ovšem systém ještě před ranními vıpadky zaznamenal, známku si podle Opatrného koupili například řidiči na některé z čerpacích stanic na dálnici D1. Přesnı počet dosud prodanıch známek zatím známı není.

Řidiči si mohou ode dneška kupovat nové elektronické dálniční známky také na pobočkách pošt a čerpacích stanicích Euro Oil. Známky budou vedené na registrační značku vozidla.

Typy i ceny známek zůstávají pro příští rok stejné, roční známka stojí 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Zůstává i zvıhodnění pro ekologická auta. Novinkou je možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až s předstihem 90 dnů. Roční známky navíc budou nově fungovat po dobu 365 dní bez ohledu na kalendářní rok.

Dálniční známky budou kontrolovat policisté či celníci několika způsoby. K dispozici budou mít jednak mobilní aparáty, se kterımi budou kontrolovat platnost kuponů přímo na dálnicích. Ke kontrole budou moci využívat i mıtné brány, které zbyly po předchozím mıtném systému.

Přípravy nového systému dálničních známek provázely v počátcích problémy, které stály místo i předchozího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Stát po vlně kritiky zrušil původní soutěže na provozovatele IT systému, kterı vysoutěžil za 401 milionů korun. Spolu s tím zastavil další návazné tendry. Ministerstvo dopravy poté zakázku i se supervizí zadalo státnímu podniku Cendis. Podle Havlíčka tím a celkovım zjednodušením systému stát proti původním předpokladům ušetřil okolo 500 milionů korun. Celkově systém vyšel na 309 milionů korun.

Za dálnice se v Česku prostřednictvím časovıch kuponů platí od roku 1995. Současnıch 1500 korun za rok platí motoristé od roku 2012. Loni stát vybral 5,35 miliardy korun. Elektronické viněty fungují i v některıch okolních zemích, například na Slovensku.