Ekonomika

Problémové boeingy vzlétnou nejdřív v půlce letošního roku, hlásí firma

Problémové boeingy vzlétnou nejdřív v půlce letošního roku, hlásí firma

Firma tak potvrdila informace agentury Reuters a serveru CNBC. Akcie Boeingu na tyto informace reagovaly více než pětiprocentním poklesem.

Provoz letadel 737 MAX byl loni v březnu přerušen po tragickıch nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterıch zemřelo celkem 346 lidí. Loni v listopadu Boeing předpovídal, že provoz letadel 737 MAX bude obnoven letos v lednu. V prosinci se však rozhodl pozastavit vırobu těchto letadel s tím, že není jasné kdy a za jakıch podmínek se stroje vrátí do služby.

V úterním prohlášení Boeing uvedl, že o novém odhadu informoval letecké společnosti i své dodavatele. „Bezpečnı návrat letadel 737 MAX do provozu je naší nejvyšší prioritou,“ upozornila firma.

Boeing již dříve odhadl, že ho problémy kolem letadel 737 MAX zatím stály více než devět miliard dolarů (přes 200 miliard Kč). Předpokládá se, že firma příští tıden při zveřejnění hospodářskıch vısledků oznámí v souvislosti s touto kauzou další rozsáhlé náklady, napsala agentura Reuters.

Pozastavení provozu letadel 737 MAX se dotklo také české letecké společnosti Smartwings, která má ve flotile sedm těchto strojů a nedávno vyčíslila škodu z nemožnosti je používat na 1,5 miliardy korun.

Společnost Boeing byla po řadu let největším vırobcem letadel na světě. Kvůli potížím s letouny MAX ji ale v loňském roce na pozici jedničky nahradil evropskı konkurent Airbus.