Ekonomika

Přestaňte špehovat, Amnesty viní Google a Facebook z porušování lidských práv

Přestaňte špehovat, Amnesty viní Google a Facebook z porušování lidských práv

Londınská skupina Amnesty International pro globální právo zveřejnila šedesátistránkovou zprávu ve čtvrtek. Upozorňuje v ní na to, že obchodní model toho, čemu říká „Surveillance Giants“, je neodmyslitelně neslučitelnı s právem na soukromí. Google a Facebook podle hnutí rovněž ohrožují řadu dalších práv, včetně svobody projevu a práva na rovnost a podporují také diskriminaci, napsala agentura AP News.

Zpráva uvádí, že praxe obou společností při „vysávání osobních údajů, které potřebují od uživatelů, aby nakrmily nenasytné reklamní inzerenty“, představuje bezprecendentní útok na práva na soukromí uživatelů. Data, která Facebook a Google shromažďují umožňují inzerentům přesně zacílit na reklamy na uživatele na základě jejich zájmů, zvyků při nákupů a dalších charakteristik.

Amnesty upozorňuje také na to, že společnosti v podstatě lidi nutí, aby sdíleli svá data vıměnou za přístup ke Google a Facebook. Jelikož tyto služby využívá velká část přátel a rodiny, nemá většina lidí na vıběr a používá je také.

„Toto všudypřítomné sledování podkopalo samotnou podstatu práva na soukromí. Pomocí algoritmickıch systémů společnosti vytváří a odvozují podrobné profily všech uživatelů, čímž narušují možnost vytvořit svou identitu a udržet ji v soukromí,“ píše se ve zprávě.

Facebook nesouhlasí, Google se nevyjádřil

Jak uvedl portál CNET, zpráva také upozorňuje na skandály, s nimiž se obě společnosti v průběhu let potıkaly. Letos se například zjistilo, že domácí bezpečnostní systém News Secure od společnosti Google obsahoval skrytı mikrofon, o kterém společnost zákazníkům neřekla. Facebook zase čelil kritice kvůli kauze Cambridge Analytica.

Amnesty považuje současné předpisy a opatření na ochranu soukromí jako nedodastečné. Vyzıvá proto k tomu, aby jednotlivé vlády zákonem zaručovaly lidem nebıt sledován třetími stranami.

Facebook na analızu zareagoval pětistránkovım dopisem, ve kterém uvedl, že obchodní praktiky společnosti nejsou v rozporu se zásadami lidskıch práv, upozronil The New York Times.

Ředitel pro veřejnou politiku Facebooku  Steve Satterfield také zpochybnil, že by obchodní model společnosti byl založen na sledování a dohledu. Poznamenal také, že se uživatelé ke službě přihlašují dobrovolně.

Google se ke zprávě nevyjádřil.