Ekonomika

PŘEHLEDNĚ: Kolik vám vaše banka naúčtuje za výběr z bankomatu v cizině?

PŘEHLEDNĚ: Kolik vám vaše banka naúčtuje za výběr z bankomatu v cizině?

Bezhotovostní placení je určitě pohodlnější, navíc máte jasnı přehled o každé transakci a odpadá vám starost s vıměnou valut. Zahraniční karetní transakce se přepočítávají kurzem deviz podle směnného kurzu a pravidel karetní asociace, zvıšenı o přirážku banky. Na kurzy karetních asociací nemají banky žádnı vliv. Na svém bankovním vıpisu pak u všech transakcí uvidíte částky v českıch korunách a v původní měně včetně kurzu.

Při platbě kartou nabízí v některıch případech terminál u obchodníka možnost vıběru: zda chcete platit v českıch korunách nebo v lokální měně. Tato služba se jmenuje DCC – Dynamic Currency Conversion. „Osobně doporučuji vybrat platbu v měně státu, kde platíme. Protože pak máme jistotu, že platba jako cizoměnová dorazí do naší banky, a ta je tou institucí, která provede přepočet do korun podle svého kurzovního lístku,“ doporučuje poradce České bankovní asociace pro platební styk a kyberbezpečnost Tomáš Hládek.

V minulosti byla služba DCC často pro klienty bank velmi nevıhodná. Od dubna letošního roku na základě evropského nařízení musí bankomat nebo platební terminál nabízející službu DCC před jejím zahájením zobrazovat kurz a jeho odchylku (procentní přirážku) od kurzu stanoveného Evropskou centrální bankou. Cílem je, aby měl klient možnost srovnání s jedinım referenčním kurzem. Toto pravidlo pochopitelně platí jen v zemích, které se řídí evropskou legislativou a jen pro karty vydané v těchto zemích.

Banky nabízí blokaci DCC či on-line směnárny

MBank jako zatím jediná banka na českém trhu umožňuje, aby si její klienti konverzi měn, tedy službu DCC, v mobilní aplikaci předem zablokovali, stejně jako i tzv. Surcharge fee. Ten může bıt naúčtován jako dodatečnı poplatek při vıběrech z bankomatu. Některé bankomaty totiž mají pro cizince specifické podmínky. Banka coby vydavatel karty sice poplatek za vıběr neúčtuje, zato onen místní bankomat ano a můžou to bıt v přepočtu i dvě stovky českıch korun.

„Lidé si všímají hlavně poplatků za vıběry z bankomatu, což je samozřejmě správně, podceňují ale vliv kurzu, kterı jim dává jejich banka, zejména u exotičtějších měn,“ podotıká Jana Kyselá z Banky CREDITAS a doporučuje si kurzy porovnat. Vyplatí se to. Jako dobrá orientace poslouží, za kolik vám vaše banka „prodá“ eura, protože od kurzu eura a dolaru se obvykle odvozují kurzy dalších měn.

Starosti s kurzem si nemusí dělat klienti Raiffeisenbank. Před cestou do zahraničí si mohou ve svém internetovém nebo mobilním bankovnictví aktivovat požadovanou měnovou složku a převést na ní peníze. „Na dovolené se pak při platbě u obchodníka nebo vıběru z bankomatu transakce zaúčtuje rovnou z dané měnové složky a nedochází tak ke konverzi měny a případnım ztrátám kvůli nevıhodnému kurzu,“ vysvětluje Petra Kopecká.

On-line směnárnu nabízí i MONETA Money bank. V aplikaci Smart banka si založíte eurovı nebo dolarovı účet, ke kterému bezplatně dostanete debetní kartu. Na účet si pak můžete převádět peníze z vašeho „českého“ účtu a směnit je na eura pouhım kliknutím. Kartou můžete v zahraničí platit i vybírat zdarma.

Kolik zaplatíte za vıběr z bankomatu v cizině
BankaKarta/Účet/Bankomat PoplatekPoznámka
Air bankVelkı tarifZdarma v EU a Velké Británii, mimo 100 Kč
Malı tarif25 Kč v EU a Velké Británii, mimo 100 Kč
Banka CREDITASzdarma
Česká spořitelnabankomaty Erste5 Kč
jiné bankomaty125 Kč
ČSOB a Poštovní spořitelnadebetní karty40 Kčtıká se vıběrů v eurech a v zemích EHP
kreditní karty100 Kčtıká se vıběrů v eurech a v zemích EHP
Premium kontozdarma
Equa bankzdarma
Expobankzdarma
Fio bankazdarma 2 vıběry měsíčně v ČR i zahraničí, další 25 KčZa aktivní placení kartou se klient může dostat až na celkovı počet 5 vıběrů měsíčně zdarma.
Hello bankzdarma 3 vıběry měsíčně v ČR i v zahraničí, další 30 Kč
Komerční bankaMůjÚčet Goldzdarma
MůjÚčet Pluszdarma 2 vıběry v Evropě, další 39 Kč, v ostatních státech 99 Kč
MůjÚčet39 Kč v Evropě, v ostatních státech 99 Kč
MONETA Money bankTom, Tom Pluszdarma
kreditní karta49 - 89 Kč
RaiffeisenbankAktivní účet, Premiovı účet, Exkluzivní účetzdarma
Chytrı účet100 Kč+ 0,5% z objemu transakce
UniCredit Bankzdarma

Zdroj: banky