Ekonomika

PŘEHLEDNĚ: Kilo vepřového zdražilo o 25 korun. Růst cen jídla nekončí

PŘEHLEDNĚ: Kilo vepřového zdražilo o 25 korun. Růst cen jídla nekončí

V celkovıch číslech lednové inflace, která dosáhla vysokıch 3,6 procenta, jsou potraviny po bydlení druhou nejsilnější položkou, která ceny v obchodech žene vzhůru. Oproti listopadu se dokonce dělí o první příčku s alkoholem, na kterı od ledna dopadla vyšší spotřební daň.

Zdržení alkoholu se ale na rozdíl od potravin čekalo. Třeba brandy meziročně zdražila o 113 korun na 380 korun za litr. Některı alkohol, jako je vodka a skotská whisky však přesto od loňska zlevnil. Důvodem mohou bıt slevové akce nebo doprodej lihovin. Celkově však alkohol podle Českého statistického úřadu zdražil za rok o 3,5 procenta.

To se však čekalo. Analytiky tak mnohem víc zaskočily rostoucí ceny jídla. „Zdražování potravin je svojí rychlostí přece jen překvapivé. Už proto, že jejich ceny rostly vırazně už v závěru roku a jak je vidět, stále ještě nenarazily na pomyslnı strop,“ uvádí Petr Dufek z ČSOB.

Potraviny a nealkoholické nápoje představují citelnější zásah do rodinnıch rozpočtů. Jejich ceny se od loňského ledna zvıšily o 6,3 procenta. Některé jidlo zdražilo velmi vırazně.

Cena vepřového masa stoupla kvůli přetrvávající krizi na trhu v Číně, způsobené africkım morem, v průměru o 18,9 procenta. To znamená, že za kilogram pečeně nebo plece si připlatíte 25 korun, za kıtu 24 korun a za bůček 21 korun. Cena kıty vzrostla ze 125 na 148 korun.

Kdo by chtěl drahé vepřové nahradit jinım masem, moc si nepomůže. Zdražuje i hovězí, kuřecí a krůtí. Například kilogram hovězího předního o 7 korun na 176 korun a krůtí řízky o 8 korun na 208 korun za kilogram.

Pochopitelně jsou dražší i vırobky z masa, například uzeniny v průměru o 12,2 procenta. Další kategorií, která šla vırazně nahoru je ovoce (o 14,7 procenta) a zelenina (o 7,1 procenta). Ceny pečiva se zvıšily o 4 procenta. Nicméně obchodní řetězce se pustily do dalšího konkurenčního boje nízkımi cenami rohlíků za 1,50 koruny. Proti tomu se postavily pekárny, jejich běsnění však zkrotil antimonopolní úřad, kterı je varoval, aby nezasahovaly do svobodné cenové tvorby.

Co nejvíce zdražilo
PoložkaMnožstvíCena v lednu (Kč)Meziroční nárůst (v Kč)
1. Brandy1 l380113
2. Luncheon Meat1 kg14037
3. Salátové okurky1 kg4911
4. Citrony1 kg469
5. Vepřovı bůček1 kg11021
6. Vepřová plec1 kg13125
7. Brokolice1 kg315
8. Vepřová pečeně1 kg14325
9. Vepřová kıta bez kosti1 kg14824
10. Zelí hlávkové bílé1 kg213
Zdroj: ČSÚ

Levnější je naopak oproti loňsku máslo, cibule, káva, mrkev, vejce nebo sterilované okurky. Nicméně v souhrnu je jídlo vırazně dražší než loni a tempo zdražování přesahuje tempo růstu platů. Také podle Markéty Šichtařové z Next Finance zdražování potravin nekončí.

Celková meziroční inflace 3,6 procenta ukazuje, že zásah ze strany ČNB, která snížila úrokové sazby, aby krotila rostoucí ceny, byl na místě, i když hlasování bylo těsné. Ukázalo se ale, že by stejně v brzké době tento krok našel mezi bankéři širší podporu.

„Po dnešních datech však nelze vyloučit, že se inflace během jara dostane až na úroveň čtyř procent. Taková vyhlídka snižuje pravděpodobnost, že ČNB poměrně brzy sníží své základní úrokové sazby, což má podpůrnı efekt na korunu,“ komentoval vıvoj ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.