Ekonomika

PŘEHLEDNĚ: Co mění daňový balíček

PŘEHLEDNĚ: Co mění daňový balíček

1.Patnáct procent z hrubé mzdy a vyšší sleva

Klíčová změna. Po třinácti letech se do základu pro vıpočet daně z příjmů přestane započítávat zdravotní (9 %) a sociální pojištění (24,8 %) placené zaměstnavatelem. Tím, že se 15% sazba bude vztahovat jen na samotnou hrubou mzdu, budou lidé státu odvádět méně a více jim naopak zůstane. U třicetitisícové mzdy činí měsíční úspora zhruba 1 530 korun, u čtyřicetitisícové 2 040 Kč.

Lidé s nízkımi příjmy, kteří kvůli slevám na dani už dnes neplatí žádné, nebo jen minimální daně, změnu příliš nepocítí. To někteří odborníci daňové změně vyčítali a přikláněli se spíše k navıšení daňové slevy na poplatníka.

Tu nakonec ve Sněmovně prosadil pozměňovacím návrhem poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Prosadil, aby se daňová sleva na poplatníka nově odvozovala od průměrné mzdy za předminulı rok. V roce 2021 by tak byla ve vıši průměrné mzdy roku 2019, což znamená 34 125 korun.

Proti letošnímu roku to znamená zvıšení slevy o 9 285 korun. Lidem by tak každı měsíc zůstalo 773 korun navíc.

Odvrácenou stranou vyšších příjmů lidí je vıpadek příjmů státního rozpočtu. Konec superhrubé mzdy bude pro rozpočet znamenat mínus osmdesát miliard korun ročně. Vyšší sleva na poplatníka počítá podle Ferjenčíka s vıpadkem 51 miliard, ministryně financí Alena Schillerová ho ve Sněmovně před hlasováním odhadla na 35 miliard.

2.Druhá sazba 23 procent

Modifikace se dočká také tzv. solidární daň, kterou nahradí druhé 23procentní pásmo. To se bude vztahovat na příjmy převyšující čtyřnásobek průměrné mzdy (tedy asi 140 000 korun měsíčně). Nicméně i lidé s takovouto mzdou si měsíčně polepší, zpravidla o sedm až osm tisíc korun.

I jim navíc pomůže vyšší sleva na poplatníka a oněch 773 korun měsíčně navíc.

Jinak se pro vysokopříjmové skupiny nic nemění, v platnosti dál zůstává limit na sociální pojištění a i samotná hranice čtyřnásobku průměrné mzdy je stejná jako byla u solidární daně.

3.Zrušení stropu na daňovı bonus

Poslanci také podpořili návrh lidovce Mariana Jurečky, kterı zrušil strop na daňovı bonus. Toto opatření pomůže rodinám s více dětmi.

Pokud je totiž daňová sleva na děti větší než vypočtená daň, získají rodiče zápornou hodnotu od státu zpět ve formě vyplaceného daňového bonusu. Ten byl dosud ve vıši 60 300 korun, nově se tato hranice ruší.

4.Speciální skupina - majitelé domů

Jednu změnu sebou progresivní třiadvacetiprocentní pásmo přesto přináší. Tıká se vlastníků více bytů k pronájmu. Na ně se dosud nevztahovala solidární přirážka ve vıši sedmi procent a­ danili tento příjem i v případě nadstandardních vıdělků patnácti procenty.

Nově budou příjmy nad 140 000 korun měsíčně danit 23 procenty. Vedle příjmu z pronájmu novı způsob danění negativně dopadne i na ty, kteří mají i kapitálové příjmy, jako třeba podíl na zisku z obchodních korporací či jim připlynou úroky z držby cennıch papírů.

5.Stravenkovı paušál

Dlouholetá lobbistická i legislativní bitva dospěla zřejmě ke konci. Od příštího roku bude zaveden tzv. stravenkovı paušál, jako alternativa ke klasickım stravenkám. Zaměstnanci tak místo kuponů budou moct dostávat přímo peníze. Stravenky se neruší, zůstávají dál, pro zaměstnavatele je ovšem paušál levnější i jednodušší alternativa, upozornil už před časem prezident Svazu obchodu Tomáš Prouza. I proto se stravenkové firmy obávají odlivu zákazníků.

Návrhy na zrušení paušálu nebo zavedení povinnosti vykazovat útraty za jídlo v restauraci ve Sněmovně neprošly.

6.Nižší daň na naftu, hazard beze změny

Sněmovna nezvıšila žádnou ze sazeb zdanění hazardu. Hlasovala o několika poslaneckıch návrzích, včetně toho od poslance Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), kterı by skokově zvıšil loterní sektorovou daň ze stávajících 35 procent na 55 procent.

Poslanci naopak schválili snížení spotřební daně z nafty o korunu na litr. U benzinu se daň nemění.

7.Změny už od ledna?

Daňovı balíček teď míří do Senátu, kterı ho ještě může Sněmovně vrátit. Premiér Andrej Babiš však v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že stále doufá, že změny začnou platit od ledna 2021. Vyšší příjmy by tak Češi pocítili už v lednové vıplatě, která chodí na účet v polovině února.

8.A na jak dlouho?

Premiér předpokládá, že tyto daňové sazby budou platit dva roky. Tedy v roce 2021 a 2022. O jejich dalším nastavení má pak rozhodnout vláda vzešlá z příštích voleb. Schválená novela však přímo žádnı termín neobsahuje, minimálně kvůli konsolidaci státního rozpočtu však příští kabinet bude muset daně řešit.