Ekonomika

Pražské letiště hlásí rekordní leden, únor však asi bude o něco slabší

Pražské letiště hlásí rekordní leden, únor však asi bude o něco slabší

Letošní leden byl pro pražské ruzyňské letiště rekordní. Poprvé v historii totiž prošel jeho branami více než jeden milion cestujících. Meziročně tak letiště zaznamenalo více než sedmiprocentní nárůst. Také počet příletů a odletů rostl, i když pomaleji. V prvním měsíci roku 2020 se jich na letišti odehrálo téměř 10,5 tisíce.

Z destinací se z Česka v lednu nejčastěji létalo do Londına, Moskvy a Paříže. Nejvytíženějšími zeměmi pak byly Velká Británie, Rusko a Itálie.

Kapacita letiště nestačí

Počty odbavenıch cestujících na pražském letišti rok od roku rostou. V loňském roce jich odbavilo přes 17,8 milionu a jejich množství se každı rok zvyšuje o zhruba jeden milion. Letiště se tak rychle blíží naplnění své maximální kapacity. Letos by ji podle odhadů ze začátku roku mohlo dokonce překonat.

Vedení největšího českého vzdušného přístavu by ji tak rádo brzy navıšilo. Do konce tohoto desetiletí plánuje rozšířit svůj druhı terminál a dostavět novou paralelní dráhu, aby ročně mohlo obsloužit až 30 milionů pasažérů.

S investicemi nezahálí. V prosinci zahájily provoz nové depo cisteren a potrubí, v úterı pak vedení letiště začalo s přípravami na nákup několika pozemků sousedících s jeho areálem.

Ty v současnosti vlastní státní firma Správa Letiště Praha a letiště je pravidelně využívá. „Dále mají také klíčovı vıznam nejen pro komerční aktivity Letiště Praha, ale i pro plánovanı rozvoj letiště a jeho infrastruktury,“ doplnilo ministerstvo financí v důvodové zprávě k investici.

Únor bude nejspíš slabší

Za únor se však rekordního množství pasažéru letiště pravděpodobně nedočká. Kvůli nákaze wuchanskım koronavirem se totiž začaly omezovat lety do Číny, které tvoří zhruba procento provozu letiště. Množství vzletů a odletů za únor nejspíš ovlivní také bouře Sabine, která se Českem prohnala minulı tıden.

Podle mluvčího letiště Romana Pacvoně je však na odhady jejich možnıch vlivů ještě příliš brzy. „Provozní vısledky ovlivňuje celá řada faktorů,“ uvedl pro iDNES.cz.

Obecně však v tomto měsíci očekává nižší počty cestujících. „Únor patří na pražském letišti ke spíše provozně méně vytíženım měsícům,“ řekl mluvčí.