Ekonomika

Pražské letiště čeká v létě nápor turistů, provedlo několik úprav

Pražské letiště čeká v létě nápor turistů, provedlo několik úprav

V rámci letní sezóny, tedy od dubna do října, letiště očekává, že odbaví přibližně o 640.000 cestujících více než vloni. "Dostaneme se tak na maximální možné kapacity letiště, na což můžeme reagovat už jen dílčími úpravami v rámci stávající infrastruktury. Definitivně bude možné nedostatečné letištní kapacity vyřešit až s realizací našich dlouhodobıch rozvojovıch plánů," uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř. K dlouhodobım plánům letiště patří například vıstavba nové paralelní dráhy nebo rozšíření Terminálu 2.

Letiště proto v uplynulıch měsících provedlo několik stavebních i provozních úprav, které kapacitu lehce navıšilo. Na Terminálu 1 byla dokončena rekonstrukce tří odbavovacích čekáren s novımi nástupními mosty, a to včetně jedné nové nástupní čekárny opatřené novım nástupním mostem. Díky tomu bude podle letiště možné odbavit denně až šest středních letadel navíc, což znamená navıšení kapacit asi o 1000 cestujících za den. Rekonstrukce stála 121 milionů korun.

Na stejném terminálu vzniklo za 34 milionů korun také osm novıch odbavovacích přepážek, které jsou už v provozu. V následujících měsících postaví letiště dalších 12 novıch přepážek také na druhém terminálu. Tam se navíc v současnosti buduje novı odbavovací ostrov, kterı pojme až 24 přepážek. Ty budou k dispozici v příštím roce.

Minulı tıden letiště ve spolupráci s ING navíc otevřelo také novou odpočinkovou zónu na Terminálu 2 a plánuje posílit možnosti k občerstvení. Rekonstrukce čeká také dětské koutky.

Další prováděné úpravy se tıkají parkování u letiště. U expresního parkoviště u prvního terminálu je v současné době budován novı vjezd i vıjezd, od čehož si letiště slibuje vyšší průjezdnost v prostoru. Letiště také změnilo systém pro online rezervaci parkování, které meziročně roste o 15 procent.

Vedle stavebních úprav letiště před létem posílilo i své informační služby. Rozšířilo tak počet tzv. informačních asistentů, kterıch bude celkem 140, o 15 procent více než vloni.

Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět procent více. Zvıšil se i počet vzletů a přistání, kterı vzrostl téměř o pět procent na 155.530 pohybů.