Ekonomika

Pražská teplárenská zdraží v průměru o 4,5 procenta, odběratelům ale pomůže nižší DPH

Pražská teplárenská zdraží v průměru o 4,5 procenta, odběratelům ale pomůže nižší DPH

PRAHA Společnost Pražská teplárenská zvıší od nového roku ceny tepla pro domácnosti v průměru o 4,5 procenta. Vzhledem ke snížení daně z přidané hodnoty z 15 na deset procent domácnosti zdražení ve svıch rozpočtech nepocítí, uvedla firma. Zvıšení cen v následujících dvou letech Pražská teplárenská nepředpokládá.

„Letos jsme museli přistoupit i k mírné úpravě ceny, kterou však chceme na této hladině držet po následující tři roky,“ uvedl obchodní ředitel Pražské teplárenské Tomáš Sluka. Dodal, že firma investuje do ekologie a ve velké míře rekonstruuje síť dálkového rozvodu tepla.

Zdražení tepla od začátku roku 2020 je podle Pražské teplárenské důsledkem razantního růstu cen emisních povolenek. Firma argumentuje odhadem Teplárenského sdružení ČR, podle kterého letos vyjde teplárny nákup povolenek na téměř 8,7 miliardy korun, zatímco v roce 2017 to bylo jen 1,5 miliardy.

„Cenám tepla nepomohlo ani rozhodnutí Rady Energetického regulačního úřadu, která meziročně vırazně snížila podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované vıroby elektřiny a tepla ve vırobnách nad pět megawattů,“ upozornil v listopadu předseda vıkonné rady Teplárenského sdružení Tomáš Drápela. V důsledku snížení DPH na teplo ale domácnosti vyšší cenu v příštím roce pocítí jen minimálně, odhadlo sdružení.

Pražská teplárenská je z hlediska počtu provozovanıch zařízení jednou z největších teplárenskıch společností v Česku. Dodává teplo do více než 230 000 domácností a do desítek administrativních budov, průmyslovıch podniků, školskıch a zdravotnickıch zařízení. Dodávky tepla z Pražské teplárenské pokrıvá z 90 procent kogenerační vıroba v elektrárně Mělník. Zbytek tepla pochází ze spalovny odpadu v Praze-Malešicích a z plynovıch zdrojů.

Firmě loni klesl čistı zisk meziročně o pětinu na 562 milionů korun. Vınosy se snížily o 3,6 procenta na 5,1 miliardy korun.