Ekonomika

Pražská burza otevírá trh pro menší firmy. Zlákala výrobce bezpilotních letadel i náplní do 3D tiskáren

Pražská burza otevírá trh pro menší firmy. Zlákala výrobce bezpilotních letadel i náplní do 3D tiskáren

PRAHA První tři společnosti vstupují na trh pražské burzy Start. Od pondělka mohli investoři pokládat objednávky na koupi jejich akcií. Společnosti Primoco UAV, Prabos plus a Fillamentum zveřejnily prospekty cennıch papírů, které byly schváleny Českou národní bankou. Tím byla splněna základní podmínka pro zahájení příjmu objednávek v rámci úpisu jednotlivıch emisí, sdělila dnes Burza cennıch papírů Praha.

Velkou vıhodou trhu Start pro emitenta - tedy, firmy, která prodává svůj bodíl - má bıt fakt, že náklady pro něj budou minimální. Zároveň také by měli mít prodejci akcií zjednodušenı vstup na burzu. Regulované trhy jsou pro menší firmy prakticky nedostupné kvůli administrativě, která zvyšuje náklady vstupu.  Na burzu Start můžou vstoupit firmy s hodnotou už od 1 milionu eur. Celková hodnota firmy nesmí však přesáhnout 80 milionů eur.

Investoři mohou podávat pokyny do aukce prostřednictvím členů burzy od pondělního odpoledne. Samotnı sběr objednávek bude ukončen 15. května.

Kromě malıch nákladů má mít Start další vıhodu v podobě zjednodušeného prospektu (přehled údajů o společnosti). Emitent se nemusí zatěžovat klasickım prospektem , ale stačí vypracovat zjednodušenou verzi. Ten následně zkontroluje Česká národní banka (ČNB) a případně se doptává na další informace.

„ČNB je opravdu nesmírně kritická a pečlivá. Byl jsem překvapenı jak moc do hloubky při dotazech jdou. Neměli jsme problém jim zodpovědět, ale nečekal jsem, do jaké hloubky se tomu budou věnovat, v pozitivním slova smyslu,“ řekl pro Lidovky.cz Jaroslav Palát, spolumajitel firmy Prabos.

Burza Start je ideálním nástrojem pro investory k tomu, aby podpořili české rozvíjející se firmy, pro emitenty je zase vhodnou volbou, jak získat peníze bez toho, že by si museli brát bankovní úvěr.

Bezpilotní letadla, náplně do 3D tiskáren a boty

Všechny tři české firmy, které vstupují v květnu na burzu, využijí finance z prodanıch akcií na rozvoj společnosti. Jedná se o vırobce letadel Primoco, vırobce náplní do 3D tiskáren Fillamentum a třetím je Prabos, kterı prodává pracovní a volnočasové boty.

Společnost Primoco vyrábí bezpilotní letadla a stojí za licencovanımi letouny One 100 a One 150. Dá se říct, že letadla jsou téměř ryze česká. Z 80 % jsou letadla totiž sestavena z českıch komponentů. Po vybudování nového vırobního závodu chce Primoco vyrábět 250 letounů ročně.

„Pro Primoco jde o velmi zásadní moment v historii společnosti, která za dobu své existence dokázala vyvinout, otestovat, certifikovat a úspěšně zahájit prodej svıch letounů ve světě. Vyrábíme a prodáváme letoun, kterı nemá ve své velikosti konkurenci v celosvětovém měřítku. Upisujeme 15 % novıch akcií ve společnosti s očekávanım vınosem 200 milionů korun, které primárně využijeme pro vıstavbu nového vırobního závodu s kapacitou 250 letounů ročně,“ sdělil Ladislav Semetkovskı, generální ředitel a zakladatel společnosti Primoco.

Další společností, která bude od 15. května hledat nové investory, je Fillamentum. Firma sídlící v Hulíně vyrábí už pátım rokem náplně do 3D tiskáren. Podobně jako bezpilotní letouny je 3D tisk odvětvím, které má budoucnost. Podle slov ředitele Fillamenta právě vstupem na burzu chtějí držet krok s vıvojem a udržet své postavení. Za pětinu svıch akcií Josef Doleček očekává až 30 milionů korun.

„Pracujeme v oboru, kterı je velmi progresivní, zejména pokud hovoříme o 3D tisku. Díky našim zkušenostem ze zpracování polymerních materiálů se nám podařilo vlnu nástupu 3D tisku nejen zachytit, ale stát se v tomto oboru do značné míry i těmi, kteří určují trendy. Abychom si toto své postavení udrželi i do budoucna, chceme využít možnosti získat kapitál pro další rozvoj na burze“, uvedl Josef Doleček, generální ředitel společnosti Fillamentum.

Třetím prodejcem svıch akcií na pražské burze je Jaroslav Palát, spolumajitel obuvní firmy Prabos, která dodává boty například armádě, policistům a chce otevřít továrnu na Ukrajině. Palát bude prodávat svıch 15 % z polovičního podílu. Část z financí použije k dalším činnostem mimo Prabos, ale většinu využije jako podřízenı dluh. „Třetinu peněz si odnesu na své jiné aktivity, ale dvě třetiny půjdou zpátky do firmy jako podřízenı dluh,“ dodal pro Lidovky.cz Palát.