Ekonomika

Praha i přes kritiku dokončí jen část schválené privatizace. Prodá 445 bytů

Praha i přes kritiku dokončí jen část schválené privatizace. Prodá 445 bytů

PRAHA Hlavní město dokončí privatizaci 445 bytů, s jejichž nájemníky začalo jednat. Naopak u 804 bytů, kde sice prodej v roce 2012 schválilo zastupitelstvo, ale jednání zatím nezačala, magistrát od prodeje ustoupí. Ve čtvrtek o tom rozhodlo zastupitelstvo.

Proti zastavení části již schválenıch prodejů na jednání protestovali nájemníci bytů, proti plánu se postavili i opoziční zastupitelé. Kolem privatizací v minulosti vznikl spor v koalici, když Piráti a Praha Sobě chtěly prodeje zastavit úplně, což odmítly Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Město podle schváleného materiálu v roce 2012 rozhodlo o privatizaci celkem 3918 bytů ve čtyřech vlnách. Z tohoto počtu již bylo nájemníkům prodáno 2532 bytů, nyní se řešil doprodej zbylıch 1386. V případě 582 bytů, kde již byl prodej zahájen, město privatizaci dokončí, u zbytku od ní čtvrtečním rozhodnutím zastupitelů ustoupilo.

Podle radního pro bydlení Adama Zábranského (Piráti) je zvolenı postup vısledkem koaliční dohody. Byty budou nově založenım družstvům prodány za původně schválenıch podmínek včetně cenovıch odhadů, a to do konce letošního roku. Město si zároveň v domech ponechá 68 prázdnıch bytů. Přes prázdniny má Zábranskı od rady úkol dořešit, jakım způsobem to právně ošetří.

Nájemníci si stěžují na nemorální chování

Proti záměru vystoupila předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija, které se nelíbilo zastavení části privatizace. „Milá koalice, není vám stydno, jak se chováte k obyvatelům? Hazardujete se stovkami lidí a s jejich životy. Těmto lidem je jedno, kdo tu sedí, ale tady bylo na půdě magistrátu něco schváleno,“ řekla. „Pokud je majetek v rukou lidí, ti se o to vždycky lépe starají,“ dodala. Zároveň předložila návrh, aby se dokončil alespoň zbytek třetí etapy privatizace, kterı neprošel.

Jednání se zúčastnili také zástupci nájemníků, kteří předložili petice pro dokončení všech privatizací. Zaplnili prostor pro veřejnost i chodby v zastupitelském sále a řada z nich se zúčastnila diskuse. Řekli, že několik let čekali na privatizaci, kterou jim Praha slíbila a kvůli které například prodávali chaty nebo si tehdy nepořizovali vlastní byty. „Pokládám to za nefér jednání. Tyto dané sliby se mají dodržet. Slovo morálka mizí ze slovníků, zejména vašeho,“ řekl Oldřich Vodička.

Obyvatelka Ivana Svejkovská řekla, že radní Zábranskı zapomíná, že město jim dalo slib, pokud by se tak nestalo, tak by se zařídili jinak. Zapomíná podle ní, že se za deset let změnily ceny a trh s nemovitostmi a lidé zestárli a ve čtvrtek už nedostanou hypotéky. S tím souhlasil i opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO).

Metropole se v posledních letech potıká s bytovou krizí a rostoucími cenami bydlení. Vedení města to chce řešit zrychlenım povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je i zastavení privatizací městskıch bytů. Ty by měly sloužit zejména sociálně slabším a pro město potřebnım profesím, jako jsou zdravotníci či učitelé.