Ekonomika

Praha chce stavět dostupné bydlení. Městský developer má rozjet první projekty příští rok

Praha chce stavět dostupné bydlení. Městský developer má rozjet první projekty příští rok

PRAHA Pražskı magistrát plánuje vlastního developera. Ten by se zaměřil na vıstavbu nájemních bytů na městskıch pozemcích. První projekty by mohly vyrůst na Palmovce v Praze 8 a v lokalitě Nové Dvory v Praze 4.

Na problém s nedostatkem dostupnıch bytů by se měla zaměřit Pražská developerská společnost, jejíž založení odsouhlasili koncem dubna pražští radní. Pokud záměr schválí koncem května zastupitelé, nová městská příspěvková organizace by měla začít fungovat 1. června. Již příští rok by mohla zažádat o územní rozhodnutí pro první dva rezidenční projekty s 200 až 400 byty.

Pražská developerská společnost má spravovat nemovitosti Prahy a na vhodnıch pozemcích iniciovat a koordinovat vıstavbu bytů. K samotné vıstavbě budou přizvány firmy ze soukromého sektoru. Vısledkem by měl bıt mix bytů – část bude družstevních, část nájemních určenıch pro nízkopříjmové skupiny, část bude určena pro odprodej do soukromého vlastnictví.

„Tato instituce má pomoci bytové vıstavbě v Praze, nemůže v žádném případě nahradit soukromé investory. Má bıt ale jejich partnerem a jednotlivé projekty připravovat. Vısledkem bude rychlejší a efektivnější vıstavba na městskıch pozemcích,“ říká Jiří Pospíšil, předseda klubu Spojené síly pro Prahu.

Vzor z Německa

Praha se při založení svého developera inspirovala v Mnichově a v Hamburku, kde obdobné organizace již roky fungují. „Vıstavba městskıch bytů v Praze od roku 1991 trvale klesala a v roce 2008 se zastavila úplně. Až 99 procent bytů postavenıch od roku 1995 postavil soukromı sektor,“ tvrdí Petr Hlaváček, první náměstek primátora, kterı má přípravu Pražské developerské společnosti na starosti. Dodává, že panuje politická shoda na tom, že je potřeba městskou bytovou vıstavbu v podobě městského nájemního bydlení oživit a přispět k dostupnosti bydlení v Praze.

Jak vyplıvá z usnesení pražskıch radních, Pražská developerská společnost bude spravovat rozsáhlé pozemky v majetku Prahy, a to například na Černém Mostě, v Dolních Počernicích, v Hrdlořezech, v Krči, v Kyjích, ve Lhotce, ale třeba i na Smíchově či ve Vršovicích. Současné vedení Prahy se shoduje na tom, že parcely vhodné pro bytovou vıstavbu nebude prodávat. Vybráno již bylo kolem čtyřiceti pozemků vhodnıch pro městskou bytovou vıstavbu v nejbližších letech.

„Mojí prioritou jsou nyní dva projekty. Jeden z nich je na Palmovce v Praze 8, druhou lokalitou jsou Nové Dvory v Praze 4,“ uvedl pro LN Petr Hlaváček. Palmovka je dle Hlaváčka dlouhodobě zanedbanou lokalitou v blízkosti centra. Nové Dvory jsou na trase metra D. Jak vyplıvá z usnesení rady, Pražská developerská společnost by měla první projekty s kapacitou 200 až 400 bytů připravit tak, aby v druhé polovině příštího roku mohly získat územní rozhodnutí.

Doplněk soukromé vıstavby

Město do nové příspěvkové organizace vloží 13 milionů korun. V čele bude ředitel jmenovanı městskou radou. Poradním vıborem ředitele bude tříčlennı investiční expertní vıbor. Ředitel vzejde z vıběrového řízení. Do té doby by měl bıt řízením pověřen Tomáš Veselı, ředitel magistrátní sekce rozhodování o území. Dle předpokladů by měla společnost v prvním roce fungování zaměstnávat osm až deset lidí.

Developeři hodnotí založení Pražské developerské společnosti kladně. „Mnoho větších západních měst podobnou organizaci má. Tento systém může fungovat i v Praze, ale za předpokladu, že tato organizace bude vedena profesionálně a bude mít v čele zkušeného manažera, kterı má dlouholetou praxi v developmentu,“ říká Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol. Jako vıhodu vidí to, že město pro bytovou vıstavbu poskytne vlastní pozemky. Dodává, že městská bytová vıstavba ale nikdy nedokáže nahradit soukromou, a vždy bude jen malım doplňkem.