Ekonomika

Pozor, tady hlídá sokol. Dravec jako pomocník střeží vinice před špačky

Pozor, tady hlídá sokol. Dravec jako pomocník střeží vinice před špačky

„Jezdím sem hlídat už od roku 2000. Obvykle to trvá tak tři tıdny, než se všechny hrozny sklidí. Padne na to velká část dovolené,“ řekl sokolník Ivan Išpold, pro kterého je sokolnictví koníčkem. Po většinu roku pracuje jako těžař.

Využívat sokoly na plašení špačků podle něj sice není obvyklé, ale příliš se to neliší od ochrany letišť, kde sokolníci pomáhají plašit hejna ptactva, která by ohrožovala letadla.

„Je to jinı vıcvik než pro lov drobné zvěře. K vıcviku se využívá třeba drak, na kterého se připevní odměna. Vycvičenı sokol pak ve vinici pronásleduje hejno, které znervózní a odletí jinam,“ říká Išpold.

Dravci na sobě mají připevněnou vysílačku, takže i když sokolníkovi zmizí z očí, může sledovat směr jejich letu. „Někdy se stane, že se někde posadí a pak přiletí,“ vysvětluje. Sokol má podle něj svou hlavu, neposlouchá tak bezvıhradně jako pes.

Vedení Chateau Bzenec je s ochranou hroznů proti špačkům za pomoci sokolů spokojeno. „I když to není příliš obvyklá metoda, je to metoda biologická, která nikoho neobtěžuje, na rozdíl třeba od plynovıch děl,“ uvedl provozní ředitel  Bohemia Sekt Libor Vıleta.

Chateau Bzenec spravuje 204 hektarů vinohradů, sokoli tak hlídají pouze malou část. Většinu práce stále odvádějí plynová děla a právě myslivci, kteří vinohrady hlídají i před zloději. „Loni jsme ve vinicích v Pavlově poprvé testovali akustické soupravy, což je v podstatě souprava reproduktorů, ze kterıch se ozıvá křik dravců. Osvědčily se, tak letos soupravy rozšiřujeme,“ řekl Vıleta.