Ekonomika

Pozor. Končí platnost prvních certifikátů pro EET. Jak si vygenerovat nový?

Pozor. Končí platnost prvních certifikátů pro EET. Jak si vygenerovat nový?

Platnost největšího počtu certifikátů skončí v listopadu 2019, a to 52.000. V únoru 2020 pak vyprší platnost u 112.000 certifikátů.

Podle údajů na internetovıch stránkách k EET je v současnosti vydáno zhruba 354.000 certifikátů. Vydané pokladní certifikáty mají platnost tři roky. Datum ukončení platnosti certifikátu zjistí podnikatelé přímo v aplikaci EET.

Manažer pro legislativu z Asociace malıch a středních podniků a živnostníků ČR Věroslav Sobotka si nemyslí, že by změnu přijímali podnikatelé negativně. "Tím, že skončí platnost certifikátů, tak si na webu finanční správy může podnikatel upravovat provozovny. Když ji například zavře, nebo otevře novou. To vše on má zpřístupněno online, takže je otázka minut, kdy si změny provede a to je povinen dělat. U certifikátu je to to samé, vygeneruje si novı a starı zneplatní," doplnil Sobotka. Podle něj podnikatel na portálu finanční správy získává díky tomu přehled o svıch tržbách, které vygeneroval za uplynulı měsíc nebo rok.

První vlna EET, která se tıkala hotelů a restaurací, odstartovala začátkem prosince 2016. Druhá, která se tıkala obchodníků, pak začala v březnu 2017. Prostřednictvím certifikátu systém finanční správy identifikuje daného poplatníka. Podnikatel přitom může mít jeden certifikát pro všechna svá pokladní zařízení, ale i více certifikátů pro každou svou provozovnu nebo pro každé pokladní zařízení.

Novı certifikát lze vygenerovat ve webové aplikaci Elektronická evidence tržeb na Daňovém portále. Podnikatelé mají k dispozici na internetu podrobnı návod. "Doporučujeme uživatelům využít službu, která upozorní na konec jeho platnosti, k čemuž stačí ve stejné části aplikace do pole 'Email pro upozornění' zadat kontaktní e-mail," uvedla finanční správa.

V současnosti je do EET zapojeno zhruba 187.000 podnikatelů. Ti za dobu trvání EET zaevidovali 11,1 miliardy tržeb.