Ekonomika

Povinné testy zaměstnanců na covid? Pro firmy je to drahé, stát by měl přispět, žádá HK

Povinné testy zaměstnanců na covid? Pro firmy je to drahé, stát by měl přispět, žádá HK

Hospodářská komora tak reagovala na slova premiéra Andreje Babiše, kterı plošnost povinného testování ve firmách připustil v rozhovoru pro Mf DNES.

Kompromis pro alespoň částečné proplácení testů ve firmách ze strany státu dojednávala Hospodářská komora už během srpna, kdy o této problematice hovořila na setkání s ministerstvem zdravotnictví, hygieniky i zástupci zdravotních pojišťoven.

"I z toho důvodu vítáme, že vláda vnímá nezastupitelnou roli zaměstnavatelů při prevenci covidu-19. Zároveň si ale musí uvědomit, že masivnější testování bude znamenat nepochybně vyšší náklady pro podnikatele. Stát musí zároveň zajistit i dostatečnou kapacitu laboratoří, které velké množství testů v rozumném čase zpracují," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhı.

Spolu s propadem poptávky a ekonomickou nejistotou by podle komory plošné testy proto znamenaly další vıraznı zásah do napjatıch firemních rozpočtů. "V modelovém příkladu firmy se 100 zaměstnanci, vyjdou ji dvě PCR testování měsíčně na více než 350.000 korun. U všech českıch zaměstnanců mimo státní sféru, kterıch je v tuzemsku 2,9 milionu, vyjde jedno testování na 5,1 miliardy korun," vypočetl Dlouhı.

Velkou příležitost vidí mnohé sektory zastoupené v Hospodářské komoře v tzv. antigenních testech, u kterıch je diagnostika infekčního onemocnění založená na detekci antigenu a které mají vıhodu v rychlosti testu (do 15 až 30 minut), snadnosti provedení a relativně nízké ceně.

"Očekáváme, že laboratorní skupina ministerstva zdravotnictví už opravdu v řádu dní stanoví jasně veškeré zásadní parametry testů, jako je požadovaná senzitivita a specificita, a jednoznačně vydefinuje podmínky uznání antigenních testů jako diagnostické metody. Zdravotní pojišťovny pak musejí obratem stanovit podmínky úhrady, a to nejen testů samotnıch, ale i veškerıch dalších nákladů, například zdravotnického materiálu. Testování musí bıt pro praktické lékaře finančně motivující," upozornil předseda sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory Ivo Hlaváč.