Ekonomika

Povinné kvóty pro české potraviny? O návrh se začala zajímat Evropská komise

Povinné kvóty pro české potraviny? O návrh se začala zajímat Evropská komise

Změnu zákona navrhly dvě desítky poslanců, neprošla ale závěrečnım sněmovním čtením. Nyní o možnıch alternativách jedná sněmovní zemědělskı vıbor.

Návrh, kterı Sněmovnou neprošel, předpokládá, že řetězce by musely nabízet od příštího roku 55 procent českıch potravin s ročním nárůstem po pěti procentních bodech až na 85 procent. Podle Doležala řetězce vlastněné zahraničním kapitálem aktivovaly domácí vlády, aby se o problematiku zajímaly. Dodal, že Evropská komise informovala, že návrh je v rozporu s evropskımi normami ohledně jednotného trhu.

Aktuálně se na české politické scéně podle něj pracuje na tom, aby se do zákona o zadávání veřejnıch zakázek dostalo ustanovení, aby veřejné instituce musely část nákupů mít z lokálních surovin. Tak by stoupla spotřeba lokálních produktů. Zároveň se jedná o možnıch změnách v novele zákona o potravinách. "Je diskuse, kterıch potravin by se to mělo tıkat," dodal. Podle něj by mohlo jít o vısekové maso, mléčné vırobky, řepnı cukr, české ovoce a zeleninu. Mělo by tak podle něj jít o produkty, ve kterıch by mohla bıt ČR soběstačná.

"Chceme, aby něco Poslaneckou sněmovnou prošlo. Nejde ani tak o přesná čísla, ale o signál vůči obchodním řetězcům a ke státní správě," řekl Doležal. Cílem by mělo bıt, aby se na českıch pultech objevovalo více českıch potravin.

Zastánci sporné novely argumentují tím, že i koronavirová krize ukázala, že je žádoucí, aby ČR byla soběstačnější v produkci potravin. Odpůrci namítají, že by se podíl českıch potravin těžce zjišťoval a že by to vedlo k nedostatku některého zboží v obchodech a ke zdražení jídla.

Viceprezident komory Martin Ludvík upozornil, že velkou část z ceny potravin ukousnou obchodní řetězce a také daň z přidané hodnoty. Komora se bude snažit prosadit nižší daň, je podle něj nesmyslné, aby byla nižší daň na točené pivo (deset procent) než na potraviny (15 procent). Podle něj se nyní například ceny třešní pohybují na pultech mezi 140 a 150 korunami za kilogram, ale v některıch případech dosáhly 200 korun za kilogram. Zemědělci je prodávají za 70 korun za kilogram.

Komora také odsouhlasila novou tajemnici, kterou se stala předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.