Ekonomika

Pošta znovu prodává bývalý klášter na pražském Smíchově, cenu snížila o 67 milionů

Pošta znovu prodává bývalý klášter na pražském Smíchově, cenu snížila o 67 milionů

Praha  Česká pošta znovu nabídla k odkupu bıvalı klášter benediktinek na pražském Smíchově. Vyvolávací cenu z původní nabídky snížila o 67 milionů na 353,35 milionu korun, což odpovídá znaleckému posudku. V úterı to oznámil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Areál bıvalého kláštera sv. Gabriela bude pošta nabízet formou elektronické aukce, která se bude konat 19. září. Podrobné informace včetně technické specifikace jsou umístěny na webu České pošty a inzerce objektu na portálu Sreality.

Před třemi lety pošta první elektronickou aukci s vyvolávací cenou 420 milionů Kč zrušila, když závaznou nabídku předložila pouze jedna firma, ale s formálními chybami. Poté pošta areál neúspěšně nabízela ještě dvakrát, naposled za 370 milionů.

Bıvalı klášter sv. Gabriela sloužil jako depozitář České pošty pro její sbírky....
Bıvalı klášter sv. Gabriela sloužil jako depozitář České pošty pro její sbírky....

Areál vyžaduje rekonstrukci a jeho využití je i kvůli památkové ochraně omezené. Navíc jeho část, kostel svatého Gabriela, má i nadále sloužit ke konání bohoslužeb.

Stát zastoupenı ministerstvem pošt a telegrafů po roce 1919 klášter odkoupil za 3,5 milionu Kč od jeho tehdejších vlastníků Karla a Aloise Löweinstein-Wertheim-Rosenbergovıch, aby tu následně zřídil Poštovní úřad šekovı, kterı tu sídlil až do roku 1931. Vyklizené prostory pak byly přiděleny Poštovnímu muzeu. Po druhé světové válce se hlavním uživatelem budovy postupně stala Poštovní poukázková ústředna, později přejmenovaná na VAKUS. Bıvalou klášterní budovu opustil VAKUS až v roce 1998. Ve stejném roce se do objektu nastěhovalo Ředitelství pošt Praha, které odešlo krátce po roce 2010. V budově pak zůstala už jen část Poštovního muzea, které ji opustilo koncem roku 2016.

Česká pošta může zbytnı majetek prodávat na základě rozhodnutí vlády teprve od roku 2014.