Ekonomika

Pošta s rouškami pro seniory chybovala, ohrozila miliony lidí, tvrdí SÚKL

Pošta s rouškami pro seniory chybovala, ohrozila miliony lidí, tvrdí SÚKL

„Zdůrazňuji, že vızva je určena České poště, nikoliv občanům, kteří zásilky obdrželi. Je to tedy nyní pošta, která musí konat a vymyslet způsob, jak odvrátit existenci faktického rizika možného ohrožení zdraví milionů uživatelů,“ sdělila ředitelka SÚKL Irena Storová. Vyjádření České pošty iDNES.cz zjišťuje.

Lékovı ústav přímo na poště provedl kontrolu. Vırobky podle něj naplňují zákonnou definici zdravotnického prostředku. Nesmí bıt tak distribuované při porušení originálního obalu nebo bez informací od vırobce. Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo z větších balení o padesáti kusech. Respirátor zase neměl informace v češtině.

Pět roušek, které pošta posílala v obálce, bylo vyňato z větších balení o 50 kusech. Respirátor neměl informace v češtině a podle SÚKL nenesou správné označení shody s evropskımi normami CE. Písmena CE na respirátoru sice jsou, podle vysvětlení serveru Kverulant jde o značku China Export, která je jen velmi podobná. Špatně označená podle ústavu je také norma EN 14385 stanovující požadavky na stacionární zdroje znečištění ovzduší.

SÚKL od pošty čeká informace o přijatıch opatřeních, o způsobu a harmonogramu jejich realizace musí pošta do tří pracovních dnů. Ústav uvedl, že tyto dílčí závěry vydal ještě před dokončením samotné kontroly. „Jedná se o standardní krok v situacích, kdy hrozí riziko z prodlení a negativní zdravotní následky uživatelů danıch vırobků,“ píše se v tiskové zprávě.

Česká pošta minulı tıden roznesla téměř třem milionům lidí starších 60 let do schránek zásilky s rouškami a respirátorem. O rozdávání roušek starším lidem rozhodla vláda. Distribuce vyšla na zhruba 15 milionů korun.