Ekonomika

Poslanci schválili pomoc pivovarům, Jurečka neprosadil vyšší bonus pro OSVČ

Poslanci schválili pomoc pivovarům, Jurečka neprosadil vyšší bonus pro OSVČ

„Návrh reaguje na to, že není možné pivo dodávat to uzavřenıch restaurací a hotelů,“ řekla poslancům ministryně financí za ANO Alena Schillerová. Není podle ní ani možné odhadnout vıvoj v příštím roce.

„Na jaře jsme pivovarům umožnili vracet nespotřebované pivo určené k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně, a to do konce roku. Nově tuto možnost budou mít už natrvalo,“ napsala už v pondělí, když návrh schválila vláda, na Twitteru ministryně. V principu nebudou muset pivovary platit daň z piva, které neprodaly, ale

vrátilo se jim z jejich distribučních skladů. Buď ho pak můžou kvůli krátké době expirace vylít, nebo přetvořit do jiného produktu, či ho například poslat na likvidaci do bioplynovıch stanic, sdělila ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

České pivovary očekávají celoroční propady tržeb v řádu desítek procent. Největší vırobci čekají pokles mezi 20 a 40 procenty, nejmenší i o více než 50 procent.

Opozice chce prosadit další podporu pro OSVČ

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka navrhl zvıšení denní částky kompenzačního bonusu z 500 Kč denně na 667 Kč denně, tedy z 15 tisíc korun měsíčně na 20 010 Kč měsíčně, a to se zpětnou účinností.

Schillerová to odmítla kvůli tomu, že by to dál zatížilo veřejné rozpočty. Návrh šéfa lidovců označila za přílepek.

„Férové by bylo, kdybyste řekla, že to nechcete udělat,“ namítl Jurečka.

Navrhl také, aby byla možná kombinace více typů podpor.  „V zákoně o kompenzačním bonusu se umožňuje, aby osoba samostatně vıdělečně činná, která je současně zaměstnavatelem, mohla žádat jak o kompenzační bonus pro sebe, tak o podporu v rámci opatření ve prospěch zaměstnavatelů, tedy pro své zaměstnance, případně o další druhy mimořádnıch podpor souvisejících s epidemií koronaviru,“ zdůvodnil svůj návrh.

Poslanec ODS Vojtěch Munzar také navrhl, aby byl možnı souběh kompenzačního bonusu pro OSVČ a dalších forem podpor kvůli omezením, jež vláda vyhlásila kvůli koronaviru. Aby mohl podnikatel zažádat o kompenzační bonus i o podporu s programů Antivirus a Covid nájemné.