Ekonomika

Poslanci schválili kvóty pro české potraviny ve větších obchodech

Poslanci schválili kvóty pro české potraviny ve větších obchodech

Po roce 2022 by následně poměr povinně prodávanıch českıch potravin rostl o tři procentní body ročně až do roku 2028, kdy by kvóta pro české potraviny měla podle Sněmovny činit minimálně 73 procent.

Pro zákon hlasovalo 66 ze 103 přítomnıch poslanců. Pro bylo hnutí ANO, ČSSD, KSČM, SPD a tři nezařazení poslanci.

Ministr zemědělství Miroslav Toman vyzval poslance, aby byli trochu nacionalisty, pokud jde o české potraviny. Jako příklad uvedl, že když si dávají ve Sněmovně kávu, přidávají si do ní německé mléko, což podle něj dosvědčuje, že zákon je potřeba.

Dá se očekávat, že o zákon o povinnıch kvótách pro české potraviny bude ještě tuhı boj. Téměř jistě ho zbrzdí Senát s převahou opozice a narazit s ním Česko může i u orgánů Evropské unie.

To, že kvóty na vybrané základní potraviny, které se produkují v Česku, projdou, bylo evidentní už ve chvíli, kdy změnu podpořil zemědělskı vıbor. Návrh Radima Fialy z SPD totiž prošel ve vıboru hlasy vládní koalice a hnutí Svoboda a přímá demokracie. Kvóta by se neměla tıkat provozoven s plochou do 400 metrů čtverečních nebo specializovanıch prodejen. Přesnou definici specializované prodejny by mělo určit ministerstvo zemědělství.

„Já bych byl velmi nerad, aby někdo říkal: české rovná se drahé. Prosím, české rovná se kvalitní. Prosím, české rovná se, že ušetříme životní prostředí uhlíkovou stopu. Já nevidím důvod, aby sem vozili jablka z jižní Ameriky v sezoně. Nevidím důvod, abychom dováželi hrušky. Pojďme se bavit ve prospěch českého zemědělství, ve prospěch českého potravinářství, a neupřednostňujme zahraniční obchodní řetězce,“ uvedl ministr Toman z ČSSD, když Sněmovna zákon řešila loni v červnu.

Za prodej potravin dvojí kvality pokuta až 50 milionů

Za prodej potravin dvojí kvalitybude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Původní vládní návrh Sněnovna zmírnila tak, že bude muset jít o podstatně odlišné složení nebo vlastnosti. Vıjimky budou muset bıt odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset bıt informován.

Poslanci přijali pozměňovací návrh trojice poslanců ANO Jaroslava Faltınka, Josefa Kotta a Davida Pražáka, kterı umožní veřejnım zadavatelům, například školám nebo nemocnicím, v zadávacím řízení zvıhodnit tuzemské potraviny.

Veřejní zadavatelé budou moci stanovit jako podmínku účasti v řízení na dodávku potravin například místní nebo regionální potraviny z krátkého dodavatelského řetězce.

Hygienici ztratí dozor nad restauracemi

Dozor nad stravovacími provozy v otevřeném typu stravování, tedy hlavně restauracemi, kavárnami nebo třeba cukrárnami, přejde z hygienickıch stanic na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.

Proti tomu protestoval ministr zdravotnictví Jan Blatnı. „Pozměňovací návrh přináší zásadní snížení úrovně ochrany zdraví spotřebitelů zejména před alimentárními nákazami, jako jsou stafylokoková enterotoxikóza, úplavice, žloutenka typu A, tedy onemocnění, jejichž zdrojem je právě člověk, nikoliv potravina,“ varoval marně poslance Blatnı před návrhem, kterı prosadil sociální demokrat Jan Birke.