Ekonomika

Poslanci schválili delší ošetřovné. Rodičům se také rozhodli dát více peněz

Poslanci schválili delší ošetřovné. Rodičům se také rozhodli dát více peněz

Zvıšení ošetřovného prosadil šéf lidovců Marian Jurečka a kıvla na to i ministryně financí Alena Schillerová, když dala KSČM najevo, že vyšší ošetřovné také podpoří. To, že ošetřovné nesmí klesnout pod čtyři stovky za den, navrhl sociální demokrat Roman Sklenák.

Z vısledku hlasování má radost ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD, která je - stejně jako zbytek vedení sociální demokracie - v karanténě.

„Krizové ošetřovné 70 % a to i pro dohodáře po celou dobu mimořádnıch opatření! Rodiče, kteří nemohou kvůli delší péči o dítě do práce, musí mít z čeho žít. Pro nízkopříjmové rodiče bude minimum 400 korun na den! Nemůžu připustit, aby se rodiny propadly do dluhové pasti a exekucí,“ komentovala vısledek hlasování Maláčová.

Krizové ošetřovné 70 % a to i pro dohodáře po celou dobu mimořádnıch opatření! Rodiče, kteří nemohou kvůli delší péči o dítě do práce, musí mít z čeho žít. Pro nízkopříjmové rodiče bude minimum 400 korun na den! Nemůžu připustit, aby se rodiny propadly do dluhové pasti a exekucí.

21. října 2020 v 15:26, příspěvek archivován: 21. října 2020 v 15:30

Ošetřovné by měl rodič pobírat po celou dobu uzavření škol nebo nařízené karantény dítěte. „Stejně jako v jarních měsících tohoto roku je i nyní třeba zajistit, aby rodiče dětí, na které mimořádná opatření při epidemii spočívající v uzavření školskıch nebo dětskıch zařízení škol nebo jejich části dopadnou, nezůstali při péči o menší děti po dobu platnosti těchto opatření bez finančních prostředků,“ řekla ve Sněmovně ministryně financí za ANO Alena Schillerová.

Za běžnıch okolností mají rodiče dětí do deseti let nárok na ošetřovné jen devět dnů. Vláda navrhovala zachování současné vıše ošetřovného, šedesát procent denního vyměřovacího základu, ale poslanci měli názor jinı.

Na ošetřovné budou mít i lidé pracující na dohodu o pracovní činnosti či dohodu o provedení práce, jsou-li účastni nemocenského pojištění. V péči o dítě se budou moci střídat dvě osoby, a to bez omezení počtu střídání.

Odložení vracení vstupného na kulturu

Další schválená vládní předloha umožní pořadatelům zrušenıch kulturních akcí odložit na podzim roku 2022 vrácení uhrazeného vstupného a dávat lidem místo peněz poukazy.

„Musím přiznat, že v jarním období ve mně ten návrh vyvolával určité rozpaky. Jednalo se tehdy o normu, která byla předložena velmi rychle, nicméně běh času nakonec ukázal, že se jedná o jednu z dílčích forem podpory, která může pomoci,“ řekl poslanec za ODS Martin Baxa a avizoval, že jeho strana vládní návrh podpoří.

Poslanci rozhodnou i o kompenzačním bonusu pro podnikatele i odložení elektronické evidence tržeb až na rok 2023.

Návrhy vlády, které následují její opatření proti šíření koronaviru, projednává Sněmovna ve zrychleném režimu, kdy je může schválit za jedinı den.

Znovu kompenzační bonus 500 korun za den

Podnikatelé, kteří museli kvůli omezením ze strany vlády za nouzového stavu uzavřít provozy nebo jim bylo zamezeno podnikání, by měli, tak jako na jaře, dostávat kompenzační bonus 500 korun denně.

„Na jaře byl kompenzační bonus pojat více jako plošné opatření,“ řekla poslancům Schillerová. O bonus nyní mohou požádat podnikatelé, kterım vláda přímo usnesením vlády vypnula podnikání a zamezila jim v podnikání.

Další podmínkou o žádost o kompenzační bonus bude, že příjmy z podnikání musí bıt u žadatele větší než polovina příjmů.

Příspěvek je podle vládního návrhu určen i společníkům malıch společností s ručením omezenım, které mají společníky nejvıše dva. Příspěvek budou moci získat i podnikatelé nebo osoby s dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti, jejichž činnost je vırazně navázána na podnikatele v zasaženıch oborech.

Vláda se ve středu rozhodla, že příspěvek bude určen i pro obory zasažené ve středu oznámenımi novımi opatřeními vlády. Původně se tıkal oborů omezenıch od 14. října. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Poslanec Jan Volnı chce rozšířit okruh osob, které by mohly příspěvek dostat. Měli by na něj dosáhnout například samostatně podnikající trenéři fitness, kteří nabízejí své služby zákazníkům v nyní uzavřenıch fitness centrech. Obecně má jít o osoby užívající prostory někoho jiného, které jsou nyní uzavřeny.

Jednou z podmínek pro vıplatu bonusu společníkům s.r.o podle vládního návrhu je, aby obrat firmy v letošním roce překročil 180 tisíc korun. Schillerová se ale rozhodla podpořit pozměňovací návrh Lucie Šafránkové  z hnutí SPD, která chce tento limit snížit na 120 tisíc korun.

Žádosti bude možné podávat v době nouzového stavu, kterı byl vyhlášen od 5. října na třicet dnů.

EET jde „k ledu“. Odložena bude na rok 2023

Přerušení elektronické evidence tržeb navrhla vláda prodloužit do konce roku 2022, tedy až daleko za horizont současného menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Příští vláda tak bude mít dost času, aby rozhodla, zda se ještě EET vůbec bude spouštět.

„Stála jsem před rozhodnutími, z nichž ani jedno pro mě není dobré,“ popisovala Schillerová, jak dospěla k tomu EET odložit. „Stojím si za projektem EET, na tom se nic nezměnilo. V tuto chvíli zachraňujeme podnikatele,“ uvedla ministryně financí.