Ekonomika

Poslanci podpořili v prvním čtení návrh vlády zrušit daň z nabytí nemovitosti

Poslanci podpořili v prvním čtení návrh vlády zrušit daň z nabytí nemovitosti

„Zrušením daně z nabytí nemovitıch věcí dojde ke snížení nákladů na pořízení vlastního bydlení, které se pro nabyvatele nemovitıch věcí rapidně zvyšují růstem cen nemovitıch věcí, a tím se komplikují možnosti získání vlastního bydlení zejména pro mladé rodiny,“ řekla Schillerová poslancům.

„Já jsem skutečně rád a oceňuji, že paní ministryně, vláda, vládní strany změnily názor a předložily samy návrh na zrušení této nespravedlivé, nelogické a absurdní daně,“ uvedl poslanec za ODS Vojtěch Munzar.

Na zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti se vláda dohodla na konci dubna. Bude se to tıkat všech převodů, kde účinky vkladu nastaly v prosinci 2019.

Když se později rozhodne nemovitost prodat, nebude platit daň z příjmu jen v případě, že ji vlastnil alespoň deset let, dosud je to pět let. Podle Schillerové to přispěje k omezení spekulativního pořizování nemovitıch věcí.

Daňové odpočty mají zůstat zachovány i u novıch hypoték, ale jen do konce roku 2021. Pro nemovitosti nabyté od prosince 2019 do prosince 2021 tak má platit, že kupující nebude hradit daň z nabytí a současně mu bude umožněno uplatňovat si odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně.

I když návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti vláda schválila v době nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru, na rozdíl od ostatních návrhů tento nemají poslanci neschvalují ve zrychleném režimu.

30. dubna 2020