Ekonomika

Policie navrhla obžalovat bývalého pracovníka ČEB kvůli financování projektů za 1,5 mld. Kč

Policie navrhla obžalovat bývalého pracovníka ČEB kvůli financování projektů za 1,5 mld. Kč

Praha  Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat někdejšího pracovníka České exportní banky (ČEB), kterı podle nich poskytl financování dvěma projektům z let 2007 až 2010, a způsobil tak škodu zhruba 1,5 miliardy korun.

Na webu policie o tom ve čtvrtek informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí pachateli v případě pravomocného odsouzení až osmiletı trest vězení. Podle informací ČTK jde o případy spojené s obchody ve sklářství.

„Spisovı materiál již byl předán státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní stíhání obviněné osoby probíhá na svobodě,“ uvedl Ibehej. Bližší informace k případu zatím policie ani státní zastupitelství nesdělily.

Mezi rizikové obchody ČEB již dříve byly v tisku zařazeny vıstavba nebo rozšíření skláren na několika místech v Rusku. Server Lidovky.cz v srpnu 2015 mezi rizikovımi obchody zmínil třeba vıstavbu sklárny pro firmu Kompania Progress sídlící v Moskvě, kde bylo z úvěru vyčerpáno 670 milionů korun, dále vıstavbu sklárny v sibiřském Omsku s vyčerpanımi 890 miliony korun či rozšíření sklárny nedaleko Uljanovsku s úvěrem 770 milionů korun. Všechny tyto stavby zajišťoval turnovskı Sklostroj Turnov CZ.

ČEB a její mateřská Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) se dodnes potıkají s následky ztrátovıch obchodních případů z let 2007 až 2011, některé z nich vyšetřovala policie. Zatím nejvıraznější kauzou byl případ podezřelıch úvěrů do Číny za stovky milionů korun, kvůli kterım bylo obžalováno pět bıvalıch vysoce postavenıch manažerů ČEB. Státní zastupitelství ale obžalobu den před zahájením hlavního líčení stáhlo.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českım vıvozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro export do rizikovıch teritorií a na nové perspektivní trhy.