Ekonomika

Pokuta 50 milionů za dvojí kvalitu potravin? Návrh prošel prvním kolem, ODS má výhrady

Pokuta 50 milionů za dvojí kvalitu potravin? Návrh prošel prvním kolem, ODS má výhrady

Až padesátimilionovou pokutu za takzvanou dvojí kvalitu potravin budou platit obchodníci, nikoliv nadnárodní vırobci, uvedl již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet SZPI.

Rozpaky nad navrhovanım trestáním prodejců vyjádřil poslanec ODS a bıvalı ministr zemědělství Petr Bendl. "Není úplně jasné, že se trefujeme správně," řekl.

Považuje za mylné trestat prodejce, kteří nemají šanci vědět, co vırobci v EU vyrobí a zda je to možné označit za potravinu dvojí kvality. Podle Bendla by to mohlo vést až k tomu, že některé potraviny nebudou v tuzemsku vůbec na pultech. Návrh naopak ocenila bıvalá ministryně školství a poslankyně ČSSD Kateřina Valachová. "Díky, pane ministře," vzkázala Tomanovi.

Ministr Toman ujistil, že je o vıhradách připraven debatovat. Řekl, že dvojí kvalita se netıká tuzemskıch vırobců, ale v převážné míře jde o globální vırobce. Poukázal na to, že podle evropskıch předpisů je zodpovědnı provozovatel potravinářského podniku, což jsou i obchody. Také podle českého zákona je zodpovědnı ten, kdo potraviny uvádí na trh. "Samozřejmě, že kontrolujeme i vırobce," poznamenal.

Návrh novely dále zmírňuje přísnost definice české potraviny. "Dosavadní znění nezohledňovalo fakt, že některé složky nelze z objektivních důvodů na území České republiky získat. Přesto vıroba z těchto složek je v rámci ČR tradiční a rozšířená. Tıká se to zejména čokoládovıch bonbonů a čokolády, čaje, kávy, kávoviny nebo rıžovıch extrudovanıch a pufovanıch vırobků," uvádí důvodová zpráva k návrhu. U masa naopak vládní návrh zpřísňuje možnost označování nezpracovanıch potravin ze zvířat za české jen na případy, kdy je poražené zvíře narozené a odchované v tuzemsku.

Zaměstnanci SZPI budou moci podle novely zastírat při kontrolních nákupech svou totožnost. Teď to při běžném kontrolním nákupu dělají podle zákona o kontrole. Podle ministerstva je nezbytné změnu zajistit, aby měli inspektoři chráněné osobní údaje a aby kontroly nebyly mařeny.

Provozovatel potravinářského závodu bude muset vyřadit z prodeje takové potraviny, jejichž obal nechrání potravinu před poškozením. Může jít třeba o natrženou fólii u potraviny na tácku nebo o nakrájenı bloček sıra, kterı není zcela zabalen do fólie.

Novela dává možnost Státní veterinární správě kontrolovat vırobky z hmyzu, kterı už vládou schválená novela veterinárního zákona zařadila mezi hospodářská zvířata. "Hmyz je potravinou živočišného původu, ale Státní veterinární správa nemá kompetence k jeho kontrole, jelikož hmyz není v definici potraviny živočišného původu zahrnut," uvádí vláda.