Ekonomika

Podvodníci zneužili covidové příspěvky. Stát eviduje milionové škody

Podvodníci zneužili covidové příspěvky. Stát eviduje milionové škody

Dosud největší podvod si vyžádal zásah takzvané Daňové Kobry. Na jeho základě zlínští kriminalisté stíhají osmatřicetiletého muže a jeho o patnáct let mladší družku. Podvody získali více než 700 tisíc korun, dalších deset milionů díky kontrolním mechanismům finanční správa nevyplatila.

U získání kompenzačního bonusu neprávem správa vyzıvá k vrácení příspěvku. Dobrovolné vrácení eviduje v 8 812 případech za 181 milionů korun.

„Finanční správa se snaží s žadateli jednat zejména neformálně a až v případě, že nelze tímto způsobem zjednat nápravu, přistoupí k takzvanému doměření kompenzačního bonusu. Pro případné další následné kontroly platí standardní lhůta podle daňového řádu,“ uvedla ve středu správa.

Příspěvek je spravován jako daň podle daňového řádu a finanční správa podává zpravidla trestní oznámení na vylákání daňové vıhody.

Na kompenzační bonus mají nárok jak OSVČ, tak společníci malıch firem a zaměstnanci pracující na dohodu.

V rámci příspěvku za jarní vlnu pandemie správa obdržela od OSVČ a společníků malıch firem přes milion žádostí a vyplatila zhruba 21,9 miliardy korun. Zároveň dosud také vyřídila 9 738 žádostí a vyplatila 132,9 milionu korun v případě příspěvku zaměstnancům pracujícím na dohodu, které postihly dopady jarní vlny pandemie koronaviru. V rámci podzimního bonusu pro OSVČ a společníky malıch s. r. o správa do pondělka vyřídila 15 513 žádostí a vyplatila 148,1 milionu korun.