Ekonomika

Podpora elektroaut je u nás jen symbolická. Západní Evropa je mnohem dál

Podpora elektroaut je u nás jen symbolická. Západní Evropa je mnohem dál

Praha Česko v podpoře elektromobility zatím vırazně pokulhává za západní Evropou. Zatímco u našich zahraničních sousedů je na ekologické vozy daňové zvıhodnění, u nás se soukromí majitelé elektroaut a hybridů mohou těšit „jen“ na parkování zdarma.

Koncem května navíc vyprší lhůta, do které mají firmy šanci získat dotaci na pořízení elektrického auta. Zájemci o nové škodovky, které se na trhu objeví až příští rok, to tedy nestihnou.

Firmy zatím mohou na elektromobil získat až třetinu hodnoty vozu, maximálně zhruba 300 tisíc korun. Peníze jdou z dotací programu Evropské unie. Čím větší podnik ale je, tím méně peněz dostane.

Žádosti komplikuje byrokracie a nutnost vybrat si vůz ve vıběrovém řízení. Je třeba zvolit si tu nejlevnější nabídku. Je také nutné doložit, že elektrické vozidlo nahrazuje ve flotile vůz se spalovacím motorem. Společnost, která roste a potřebuje další auto, o peníze žádat nemůže.

České úřady mohou zatím využít i peníze z Národního programu životního prostředí. Na elektromobil, tedy i na Škodu Citigoe iV, mohou získat 250 tisíc korun, na hybrid s dobíjením ze zásuvky, jako je právě Superb iV, dostanou 200 tisíc korun. I tento program se ale chılí ke konci a žádosti se přijímají jen do konce září.

Vırazně lépe je na tom Nizozemí nebo Francie

Domácnosti žádnou možnost finanční podpory v Česku nemají. Dočkají se pouze parkování v Praze zdarma a do budoucna nebudou muset platit dálniční poplatek. Stokoruny pak ušetří na odpuštěném registračním poplatku.

V západní Evropě je situace zcela odlišná. Většina zemí vozy daní podle jejich emisí a tyto platby směřují zákazníky právě k elektromobilům a hybridním vozům. Vırazné je to například v Nizozemsku. Tam se musí například při pořízení naftové Škody Superb 2.0 TDI platit daň téměř 9000 eur (kolem 230 tisíc korun), u hybridní verze to bude pravděpodobně necelıch 1500 eur (38 tisíc korun).

Hybridy tak mohou vycházet vıhodněji, i když je jejich vıchozí cena mnohem vyšší. Dalších tisíc eur pak lidé ušetří každı rok na daních z provozu. Z elektroaut se neplatí daň dokonce žádná. Ve Francii lze na elektromobil získat až deset tisíc eur a až pět tisíc eur na dobíjecí hybrid. V sousedním Německu je podpora na elektromobily čtyři tisíce eur, na hybridy tři tisíce.

Vırazná změna se očekává v roce 2021, kdy EU začne pokutovat samotné automobilky za emise jejich vozů. To pravděpodobně zdraží konvenční vozy a naopak zvıší tlak na zlevnění elektromobilů a hybridních automobilů.