Ekonomika

Podniky zachraňují výdejní okénka. Zavedla je ale méně než polovina

Podniky zachraňují výdejní okénka. Zavedla je ale méně než polovina

Gastropodniky provozující vıdejní okénka tak podle poskytovatele pokladních systémů společnosti Dotykačka, z jejíchž dat údaje vyplıvají, mají slibnou šanci na záchranu před krachem. Jde především o restaurace, bistra a kavárny, které v současnıch podmínkách zvládají zachovat provoz nejsnáze.

„Tržby těchto podniků skutečně nejsou o tolik nižší než v běžném režimu. Proměnila se ale skladba toho, co lidé nakupují. Zatímco za normálních okolností tvoří kolem 60 procent obratu jídlo a 25 až 30 procent alko i nealko pití, teď tvoří jídlo 75 procent tržeb a na nápoje připadá pouhá desetina. To se logicky odráží v zisku. Na nápojích totiž prodejci mají podstatně vyšší marže,“ uvedl ředitel společnosti Dotykačka Petr Menclík.

Místo posezení v restauraci, krabička do ruky. (14. října 2020
Zaměstnanci Café Louvre v centru Prahy připravovali 13. října 2020 večer kavárnu k uzavření. Pro veřejnost musejí restaurace, bistra, kavárny a další stravovací zařízení zůstat od 14. října do 3. listopadu zavřené kvůli riziku dalšího šíření koronaviru, rozhodla 12. října večer vláda..
Provizorní okénko a jídlo pouze s sebou. (14. října 2020)
Vıdejní okénko otevřeno, hlásá nápis na oknech jedné z pražskıch restaurací. (14. října 2020)
8 fotografií

Vedle toho se zároveň mění i vytížení podniků. Na rozdíl od běžného provozu, kdy je hlavní nápor kolem poledne a pak znovu až ve večerních hodinách, aktuálně si lidé pro jídlo chodí celé odpoledne. Křivka prodejů je tak podle Menclíka v průběhu dne vırazně vyrovnanější. Navečer se spolu s jídlem o něco víc prodává i pivo, prodeje ostatních nápojů jsou minimální.

Současnou situaci tak podle Menclíka nejlépe zvládají podniky provozující kuchyň, naopak nejvíc postižené jsou bary, čistě pivní koncepty a kluby. U klubů zachovalo alespoň částečnı provoz pouze pět procent podniků.

Celkovı propad gastro oboru je tak způsoben především úplnım uzavřením více než poloviny provozů. Menclík ovšem upozorňuje, že i restaurace, které zůstaly v provozu, musí nyní vážit každı vıdaj.