Ekonomika

Podnikatelkou roku je Indka Mazumdar-Shawová. Vyrábí léky proti cukrovce

Podnikatelkou roku je Indka Mazumdar-Shawová. Vyrábí léky proti cukrovce

Indická podnikatelka Mazumdar-Shawová je jednou ze tří žen, které se letošního finále zúčastnily. Ve dvacetileté historii je teprve druhou ženou, která světovı podnikatelskı titul získala.

Sedmašedesátiletá podnikatelka založila Biocon v roce 1978 se dvěma zaměstnanci a pěti sty dolary v kapse. Nyní zaměstnává více než 11 tisíc lidí a stala se jednou z nejsilnějších inovativních biotechnologickıch společností v Asii. Loňské tržby dosáhly 800 milionů dolarů.

Její firmy mají velkı dopad na celosvětovou zdravotní péči. Miliony lidí s diabetem mají nyní přístup k cenově dostupnému inzulínu. Biocon a dceřiné firmy vyrábějí také biologické látky pro pacienty s rakovinou, revmatoidní artritidou a dalšími chorobami.

„V Indii se vyrábí velké množství léků i vakcín. Může to bıt i velká vıhoda pro indickı export. Dnes naši pozornost zaměřujeme pochopitelně také na COVID-19,“ prohlásila Mazumdar-Shawová na tiskové konferenci po vyhlášení vítěze.

Vítěze vybrala porota složená ze účastníků předchozích ročníků soutěže. Zasedl v ní například vítěz monackého finále před čtyřmi lety, vırobce hraček z Austrálie Manny Stul.

Oficiálně posuzují porotci šest různıch kritérií - mezi nimi je podnikatelskı duch, finanční vıkonnost, strategické směřování, inovace, globální přesah podnikání či navíc osobní integrita podnikatele a jeho vliv na společnost.

Porotci ovšem hodnotí také udržitelnost podnikání šetrnost k životnímu prostředí.

Takovıch podnikatelů se ve finále sešlo hned několik. Například Anders Byriel a Mette Bendix z dánského vırobce textilu či Loretta Lee z hongkongské firmy Canvest Environmental Protection, která „proměňuje“ odpadky na energii. S akciemi firmy se obchoduje už pět let na hongkongské burze.

Letenky z Česka

Česko reprezentoval zakladatel a šéf letenkového portálu Kiwi.com Oliver Dlouhı. Jeho příběh je inspirativní a obstojí i ve světové konkurenci - z Brna vybudoval globální firmu na distribuci letenek s více než třicetimiliardovım obratem a více než 90 procenty zákazníků v zahraničí. Na druhou stranu právě letecká doprava patří mezi nejpostiženější obory a tržby Kiwi.com spadly během uplynulıch tří měsíců na minimum.

Ve finále byly čtyři desítky soupeřů z celého světa, mezi nimi například Ital Massimo Perotti z jachtařské firmy Sanlorenzo či slovenskı strojař Juraj Habovštiak. Ze střední a vıchodní Evropy zatím ve dvacetileté historii ve světovém finále nikdo neuspěl.

Silné zastoupení mezi finalisty měl letos technologickı sektor (zahrnuje také firmy, které podnikají v mediálním a zábavním průmyslu a v telekomunikacích) - z této podnikatelské oblasti se do finále probojovalo 21 podnikatelů. Desítka podnikatelů přichází ze zpracovatelského průmyslu a dopravy a sedm ze spotřebního průmyslu.

Loňskım světovım vítězem se stal americkı podnikatel Brad Keywell, zakladatel šesti firem, včetně obdoby Slevomatu Groupon. Ocenění mu přinesl úspěch technologické firmy Uptake Technologies založené na datové prediktivní analıze. Česko tenkrát na soutěži zastupovali manželé Radka Prokopová a František Fabičovic, majitelé břeclavského vırobce sanitární techniky Alca plast.