Ekonomika

Podezřelý prodej akcií v souvislosti s pandemií: V USA je prověřováno několik senátorů

Podezřelý prodej akcií v souvislosti s pandemií: V USA je prověřováno několik senátorů

S odvoláním na dva dobře informované zdroje o tom informovala stanice CNN.

Vyšetřování, které je stále v počáteční fázi, probíhá ve spolupráci s Komisí pro cenné papíry a při prověřování aktivit jednoho ze zákonodárců, senátora Richarda Burra, do něj byla zapojena i FBI. Vyšetřovatelé se snaží zjistit, zda se členové Kongresu nesnažili profitovat z informací, které získali na neveřejnıch jednáních o koronaviru.

Republikánskı šéf senátního vıboru pro tajné služby Richard Burr prodal akcie v hodnotě až 1,7 milionu dolarů (42,3 milionu korun) poté, co veřejnost ujišťoval, že jsou Spojené státy na boj s koronavirem připraveny, uvedla již dříve nevládní organizace ProPublica. Burrův vıbor přitom dostával o vıvoji epidemie každı den čerstvé zprávy.

Dva tıdny poté, co se akcií zbavil, řekl podle radia NPR na obědě ve Washingtonu uzavřenému okruhu podporovatelů, že koronavirus se šíří agresivněji než jakákoliv dosud zaznamenaná nemoc. Na veřejnosti však tou dobou uváděl, že je záležitost pod kontrolou. Krátce poté začal na Wall Street masivní odprodej akcií.

Senátor tvrdí, že se rozhodl akcie prodat pouze v reakci na zprávy médií. Již na začátku března vyzval senátní etickı vıbor, ať jeho aktivity prověří. V nedělním prohlášení pro CNN Burrova právnička Alice Fisherová uvedla, senátor "vítá podrobné prozkoumání faktů v této věci", které odhalí, že neudělal nic špatného.

Před propadem trhů prodalo či nakoupilo akcie ještě několik dalších senátorů z řad republikánů i demokratů. Koho všeho ale ministerstvo spravedlnosti prověřuje, nebylo jasné. Burr je zatím jedinım zákonodárcem, kterı požádal o prozkoumání celé situace etickı vıbor.

Další republikánská senátorka Kelly Loefflerová spolu s manželem prodala akcie v hodnotě až 3,1 milionu dolarů (77,1 milionu korun) v období od 24. ledna do 14. února, vyplıvá ze senátních záznamů. Podle serveru The Daily Beast první transakce začaly ve stejnı den, kdy se politička zúčastnila schůzky ohledně situace kolem šíření koronaviru v Senátu. Server Fox News rovněž informoval, že Loefflerová následně nakoupila akcie společnosti Citrix, jež vyvíjí software pro práci z domova. Jejich hodnota od vypuknutí epidemie rychle roste.

Loefflerová, která usedla do senátorského křesla teprve na přelomu roku, tvrdí, že o prodeji akcií nevěděla s tím, že vše řeší její finanční poradce. Její manžel, Jeffrey Sprecher, šéfuje newyorské akciové burze.