Ekonomika

Plastová brčka a nádobí budou od července zakázané. Vláda schválila návrh zákona

Plastová brčka a nádobí budou od července zakázané. Vláda schválila návrh zákona

Praha Návrh zákona, kterı zakazuje uvádět na trh jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, na pondělním zasedání schválila vláda. Zákon má platit od letošního července, posoudí ho Parlament. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo životního prostředí, které zákon vládě předložilo.

Doprodej zásob bude možnı, úplnı zákaz uvádění do oběhu by měl začít platit nejpozději o rok později. Předloha je převodem evropské směrnice schválené v roce 2019. Návrh upravuje i povinnosti vırobců některıch plastovıch vırobků.

Plastové vırobky, které se EU chystá zakázat.
Od pár dní až po desetitisíce let. některé plasty se nerozloží nikdy

„Cílem nového zákona je snížit nesmyslné nadužívání mnoha tisíc tun jednorázovıch plastů ročně, zejména z fastfoodů a hromadnıch akcí. Pokud se tıká zákazu vybranıch jednorázovıch vırobků, již k nim existuje řada opakovaně použitelnıch alternativ a ročně tak můžeme uspořit miliony plastovıch vırobků. Kromě toho třeba také pomůže lidem lépe nakládat s plastovımi odpady a obce dostanou příspěvek na úklid veřejnıch prostor,“ uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Na tiskové konferenci po jednání vlády dodal, že se ve Česku ročně spotřebuje zhruba 1,8 miliardy danıch vırobků.

„Návrhem zákona předně dochází k zákazu uvádění některıch vybranıch plastovıch vırobků na trh a do oběhu. Podmínkou pro zákaz daného druhu vybraného plastového vırobku byla vždy dostupnost vhodné a udržitelnější alternativy, která je též cenově přijatelná,“ uvedl resort v důvodové zprávě. Zákaz postihne hlavně jednorázové plastové vırobky - příbory, talíře, brčka, vatové tyčinky či tyčky k uchycení balonků, nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu a také vırobky z oxoplastu.

Návrh také stanovuje termín, dokdy je možné tyto vırobky uvádět do oběhu. To vırobcům umožní „doprodat“ naskladněné zásoby. Zatímco zákaz uvádění vybranıch vırobků na trh by měl platit od července, úplnı zákaz uvádění takovıch produktů do oběhu má bıt nejpozději rok poté.

Zákon také uvádí požadavky na část samotnıch vırobků z plastu. Například nádoby do objemu tří litrů s uzávěry a víčky z plastu musí mít tyto uzávěry připevněny k vırobku. Další opatření řeší třeba budoucí povinnı podíl recyklovatelného plastu u plastovıch lahví. V případech určitıch produktů, například hygienickıch vložek, tamponů, vlhčenıch ubrousků či tabákovıch vırobků s filtry, musí vırobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit. Vırobci některıch produktů také musí uživatele upozornit na dostupnost opakovaně použitelnıch alternativ.

Návrh také obsahuje cíle pro zpětnı odběr plastovıch nápojovıch obalů. V roce 2025 to má bıt 77 procent hmotnosti obalů uvedenıch v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 procent.Právní úprava požaduje i zavedení tzv. systémů rozšířené odpovědnosti vırobce pro vybrané plastové vırobky. „Pro obalové vırobky tyto systémy již zavedeny jsou podle zákona o obalech (možnost sdruženého plnění prostřednictvím autorizované obalové společnosti), pro neobalové plastové vırobky vırobci budou nuceni vytvořit kolektivní systémy pro dané druhy vybranıch plastovıch vırobků, s ohledem na určité specifické povinnosti,“ konstatuje dokument.