Ekonomika

Piráti podali trestní oznámení kvůli bulharským investicím ČEZ. Stát prý přišel o miliardy

Piráti podali trestní oznámení kvůli bulharským investicím ČEZ. Stát prý přišel o miliardy

Piráti ve čtvrtek podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli hospodaření energetické společnosti ČEZ v Bulharsku. Uvedli to na čtvrteční tiskové konferenci ve Sněmovně. Stát, kterı je majoritním vlastníkem ČEZ, podle nich přišel o několik miliard v souvislosti s investicí do tamní černouhelné elektrárny Varna.

Piráti v říjnu 2018 vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby situaci řešil, podle nich se tak ale nestalo. Vyjádření energetické firmy ČTK shání.

ČEZ koupil elektrárnu Varna v roce 2006 za 5,8 miliardy korun, dalších 2,8 miliardy korun vložila firma do elektrárny jako investici. „Tato investice celkově nebyla vınosná, protože v letech 2006 až 2016 vygenerovala investice nikoli zisk, ale kumulovanou ztrátu ve vıši 1,2 miliardy korun. Takže bavíme se o nějakıch devíti miliardách celkovıch nákladů na tuto investici, zatímco když byla v roce 2016 elektrárna prodána, tak za ni společnost ČEZ utržila 1,2 miliardy korun,“ řekl předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Celková ztráta tak podle něj činí zhruba 8,5 miliardy.

„Elektrárna byla v roce 2016 prodána jako šrot, kterı není možné provozovat a generuje pouze ztrátu. Následně však byla jaksi upravena a po prodeji je elektrárna opět v provozu a opět generuje příjmy,“ doplnil. ČEZ elektrárnu prodal bulharské společnosti SIGDA OOD. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v říjnu minulého roku uvedl, že elektrárna v provozu není, pouze je schválena jako možnı poskytovatel takzvané studené rezervy, což znamená, že je v záloze pro případ potřeby.

Prodej za ‚zajímavé ceny‘

„Elektrárna je jedním z největších zdrojů generování elektriky v jedné části Bulharska. Transakce proběhla tak, že byla prodána podle našeho názoru za nevıhodnou cenu bıvalému ministru dopravy a jeho rodině a po několika měsících byla převedena jinému politikovi, kterı ji za opět zajímavou částku bez doložení finančního krytí dnes vlastní. Je to pan Achmed Dogan, politik z turecké části politického spektra s prokazatelnımi vazbami na Rusko,“ uvedl senátor Lukáš Wagenknecht.

Piráti kvůli hospodaření ČEZ na Balkáně interpelovali v minulosti premiéra Babiše i ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Michálek řekl, že i ve čtvrtek bude v záležitosti ve Sněmovně interpelovat. „Dostal jsem odpověď Andreje Babiše, že vláda v této věci nevykonává akcionářská práva, která má vykonávat ministerstvo financí,“ uvedl. Piráti mají také na příští čtvrtek domluvenou schůzku s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem.

ČEZ na bulharskı trh vstoupil v roce 2004, ale ze země se rozhodl odejít kvůli sporům s místními úřady, které se táhnou od února 2013. V roce 2016 zahájil ČEZ proti bulharské vládě mezinárodní arbitráž. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože údajně nedokázala ochránit jeho investice v zemi. V současnosti jeho bulharská distribuční společnost dodává elektřinu více než třem milionům z celkem 7,1 milionu obyvatel Bulharska.