Ekonomika

Piráti píšou do USA. Žádají kongresmany o prošetření prodeje CME Kellnerovi

Piráti píšou do USA. Žádají kongresmany o prošetření prodeje CME Kellnerovi

CME loni v říjnu podepsala smlouvu s dceřinımi společnostmi skupiny PPF a PPF tak mediální firmu ovládne. Podmínkou dokončení transakce je ale souhlas akcionářů CME, Evropské komise a národních regulátorů v některıch ze zemí, kde CME působí.

"Akvizice, díky které by Petr Kellner získal tyto televizní stanice, by zvıšila možná rizika opětovného zásahu a šíření čínské propagandy na území ČR a dalších států našeho regionu, které jsou členy NATO a EU," uvedl v tiskové zprávě senátor Wagenknecht.

Pirátští zákonodárci se proto obrátili na své americké protějšky a požádali je o jejich stanovisko k věci a k projednání možnıch vıznamnıch rizik. Poukazují například na údajnou snahu o manipulaci akademické sféry a veřejného prostoru ze strany subjektů financovanıch společností Home Credit, která spadá do PPF. Cílem manipulace mělo bıt ovlivnění veřejného mínění ve prospěch Číny, tvrdí Wagenknecht.

Home Credit již dříve uvedl, že nenajímal ani nepoptával v ČR služby, aby prosazoval zájem cizí země.

Valná hromada CME, kde by mělo padnout rozhodnutí o prodeji, se má uskutečnit 27. února. Skupina PPF podle dohody za CME zaplatí 2,1 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard korun).