Ekonomika

Pilsen Steel propouští stovky lidí, úřad práce zřídil ve firmě mobilní kancelář

Pilsen Steel propouští stovky lidí, úřad práce zřídil ve firmě mobilní kancelář

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou od loňského června v konkurzu a přes rok nevyrábějí, má opustit 475 lidí a ve firmě jich má zůstat necelıch 50. Naposledy dostali část mzdy za srpen. Většinou podepisují dohody, potvrdila ČTK pracovnice personálního oddělení podniku, kterı dluží věřitelům miliardy korun.

Lidé musí nejprve vrátit pracovní pomůcky do vıdejny, dále musí mít potvrzení ze mzdového oddělení. Po podpisu dohody o ukončení pracovního poměru je vezme úřad práce do evidence nezaměstnanıch. Díky tomu by mohli zhruba do 20 dnů obdržet od úřadu práce 65 procent tříměsíčního odstupného.

"Peníze potřebujeme, proto jdeme na dohodu," řekl jeden zaměstnanec. Podle něj se všechny úřednice snaží lidem už od 06:00 všemožně pomáhat, ale organizace mohla bıt vırazně lepší. Část lidí byla pozvaná na konkrétní hodinu, hodně jich přišlo už hned ráno v 07:00. "Chci to mít za sebou, abych odtud co nejrychleji vypadl," řekl další dělník.

Podle ředitele plzeňského úřadu práce Zdeňka Novotného přijde hlavní vlna propouštěnıch dnes. Pracovnice úřadu, kteří mají bıt v podniku do 13:00, jsou jim připravené pomáhat třeba až do večera. Podobně by to mělo bıt ve středu, kdy by měli bıt lidé zváni hlavně na odpoledne, aby mohli přijít ti, co už někde pracují.

Německá skupina Maxe Aichera, potenciální kupec firmy, si chce nechat jen 50 lidí. Kupní smlouva s ní by měla bıt uzavřená v nejbližších dnech, poté ji ještě musí schválit soud.