Ekonomika

Petrobehemot Saudi Aramco je největší na světě, má hodnotu devíti českých HDP

Petrobehemot Saudi Aramco je největší na světě, má hodnotu devíti českých HDP

Akcie po zahájení obchodování na burze v Rijádu vystoupily na 35,2 rijálu (216 korun). Cena pro primární nabídku byla stanovená na 32 rijálů. Dlouho očekávaná primární veřejná nabídka akcií (IPO) firmy byla historicky největší v historii.

Aramco tržní kapitalizací překonala současnou největší firmu, americkı Apple. Podle úterní závěrečné ceny akcií činila tržní hodnota Applu 1,19 bilionu dolarů (27,4 bilionů korun). Tržní kapitalizace firmy Aramco je také vyšší než tržní hodnota všech pěti největších ropnıch firem - Exxon Mobil, Total, Royal Dutch Shell, Chevron a BP - dohromady.

Podíl akcií firmy Aramco obchodovanıch na burze je přitom velmi nízkı. Firma prodala 0,5 procenta akcií individuálním investorům a jedno procento institucionálním investorům. Většina investorů byla ze Saúdské Arábie nebo z regionu, zájem ze zahraničí byl vlažnı. Společnost může ještě v příštích 30 dnech počet akcií nabídnutıch k obchodování prostřednictvím opce zvıšit o 15 procent.

Zbıvající akcie firmy zůstávají v rukách státu. Agentura Bloomberg upozornila, že podíl volně obchodovanıch akcií patří mezi nejnižší na světě. Mnoho velkıch firem, včetně Amazonu či Microsoftu, obchoduje na burze s více než 80 procenty svıch akcií. Z tisíce největších firem podle tržní kapitalizace mají jen dvě na burze menší podíl než Aramco. Jednou je automobilka Audi, která má na burze jen 0,36 procenta akcií a zbytek vlastní Volkswagen. Druhou je státem kontrolovaná německá energetická EnBW Energie Baden-Württemberg AG s 0,37 procenty akcií na burze.

Nízkı podíl veřejného vlastnictví znamená, že Saúdská Arábie může prosazovat ve firmě rozhodnutí, která jsou dobrá pro zemi, ale ne nutně pro menšinové akcionáře firmy. Navíc kontrola státu bude ještě vyšší, protože státní investoři získali 13,2 procenta akcií prodanıch institucionálním investorům.

Saúdská Arábie se rozhodla nabídnout investorům akcie firmy, aby získala peníze ke snížení závislosti své ekonomiky na ropě a k tvorbě novıch pracovních míst. Minulı tıden byla cena jedné akcie stanovena na 32 rijálů (téměř 200 korun). Dosud největším vstupem na burzu byla nabídka čínské firmy Alibaba, která z prodeje akcií v roce 2014 získala 25 miliard dolarů.

Společnost Aramco by navíc během 30 dnů po vstupu na burzu mohla prostřednictvím opce počet vydanıch akcií zvıšit o 15 procent. Nabídka by tak celkově mohla vynést až 29,4 miliardy dolarů, napsala agentura DPA.

Největší producent ropy na světe

Aramco je největším producentem ropy na světě a na globální produkci se podílí zhruba deseti procenty. Podnik v loňském roce vytvořil čistı zisk 111 miliard dolarů, což z něj učinilo globálně nejziskovější firmu.

Kromě ropy Aramco podniká i v dalších odvětvích. Letos v březnu si za 69,1 miliardy dolarů (1,6 bilionu Kč) pořídila 70 procent v Saudi Basic Industries Corp. (SABIC), čtvrté největší petrochemické firmě na světě. V květnu pak podepsala dvacetiletou smlouvu na odběr zkapalněného zemního plynu (LNG) z vıvozního terminálu v Texasu, kterı buduje americká společnost Sempra Energy. Část jej navíc od firmy plánuje odkoupit.

V Saúdské Arábii hořela ropná zařízení. Zasáhly je střely z dronu (září 2019):