Ekonomika

Pětimiliardový tendr Lesů ČR vyhrála težařská firma Uniles

Pětimiliardový tendr Lesů ČR vyhrála težařská firma Uniles

ČTK to zjistila z přehledu podanıch nabídek, kterı Lesy ČR zveřejnily na webu. Za Unilesem skončily Kloboucká lesní s nejlepší nabídkou na pěti jednotkách a společnost Aclesia s možností získat čtyři kontrakty. Získat alespoň jednu zakázku má naději deset firem z 36, které se do tendru přihlásily.

Celkem firmy podaly 190 nabídek. V tendru 2021+ je odhadovaná hodnota lesnickıch prací 4,5 miliardy korun a objem dřeva k těžbě je šest milionů metrů krychlovıch.

Uzávěrka pro podání nabídek do tendru vypršela ve středu v 10:00. Následně Lesy ČR začaly nabídky hodnotit. Vítězné firmy by pro Lesy ČR měly začít pracovat od začátku ledna příštího roku.

Společnost Uniles byla v tendrech Lesů ČR úspěšná i v minulosti. V loňském tendru 2020+ se s pěti podepsanımi jednotkami umístila na druhém až třetím místě, společně s Klobouckou lesní. Loňskı vítěz tendru 2020+, těžařská skupina Petra z Hodonína, letos nemá na žádné jednotce podanou nejlepší nabídku. Loni podepsala kontrakty na deseti z 54 soutěženıch jednotek.

Zakázky v tendru 2021+ Lesy ČR rozčlenily do tří typů podle toho, jak dané území zasáhla kůrovcová kalamita. Uniles uspěl ve všech třech typech. Uniles také byl firmou, která podala ze všech soutěžících jednoznačně nejvíce nabídek, z 29 jednotek dala nabídku na 25.

Společnost Uniles loni meziročně ztrojnásobila zisk na 48,9 milionu Kč, což byl rekord. Vınosy firmy se loni snížily o 1,6 procenta na 2,27 miliardy korun.

Soutěž 2021+ se tıká těžby na 188 012 hektarech lesa, což je asi 16 procent všech lesů ve správě LČR. Ročně se počítá s těžbou 1,2 milionu metrů krychlovıch dřeva a zalesněním 1 534 hektarů. Na 28 jednotkách Lesy ČR uzavřou pětileté kontrakty, na jedné jednotce roční.

Tendr 2021+ zapadá do pětiletého systému soutěží, v němž se každı rok takzvanım senátním způsobem rozhoduje o hospodaření na téměř pětině území Lesů ČR. V tendrech nejsou zahrnuta území spravovaná lesními závody LČR.