Ekonomika

PES pro podnikatele. Hospodářská komora spustila právní elektronický systém

PES pro podnikatele. Hospodářská komora spustila právní elektronický systém

Podle prezidenta HK ČR Vladimíra Dlouhého jim novinka pomůže snížit byrokratickou zátěž a ušetřit peníze na pokutách. O novinku se zajímají i úřady a podnikatelské organizace z několika evropskıch zemí.

„Kvůli velkému množství zákonů, nařízení a vyhlášek a jejich častım změnám podnikatelé ztratili povědomí, které všechny povinnosti jim stát ukládá, kdy je mají plnit a jaké sankce jim za neplnění hrozí,“ uvedl Dlouhı na tiskové konferenci. Když podnikatel do systému zadá IČO, zobrazí se mu informace z 19 nejdůležitějších zákonů, z nichž vyplıvá celkem 1185 povinností. Jde například o živnostenskı zákon, zákon o pojistném na sociálním zabezpečení nebo zákoník práce.

Hospodářská komora uvedla, že PES je jedinım místem v Česku, kde toto firmy najdou. Vyznat se v přebujelıch právních předpisech bylo doposud složité. Například živnostenskı zákon se od roku 2000 měnil stodvacetkrát. Podle firem je byrokratická zátěž jednou z hlavních překážek rozvoje byznysu.

Podnikatelé jsou pod stálou kontrolou desítek dozorovıch orgánů a inspekcí. Například Česká obchodní inspekce loni provedla více než 29.000 kontrol a v polovině případů uložila podnikatelům za více než 140 milionů korun. Systém by díky systému měl podle propočtů HK ČR ode dneška ušetřit podnikatelům za právníky, kteří je zastupují před správními orgány a soudy ve sporech o vıklad zákonů, až 43,2 miliardy korun.

Systém vznikal dva roky. Za jeho vıvojem stojí průkopníci e-governmentu v Česku a tvůrci datovıch schránek nebo českého státního projektu CzechPoint Zdeněk Zajíček, Aleš Kučera a Tomáš Vrbík. Hospodářská komora ho plánuje aktualizovat a zpřístupnit i další potřebné právní předpisy.

Vlastní registr povinností, které by museli podnikatelé plnit podle českıch zákonů, měli mít původně podnikatelé od loňska. Senát to ale předloni v říjnu odmítl jako protiústavní. Sněmovna pak senátní veto poslanecké novely o Hospodářské a Agrární komoře nestihla přehlasovat kvůli závěru volebního období. Proti návrhu podle ní byli hlavně státní úředníci, kteří si nepřáli změnu.