Ekonomika

Peníze zdarma. Facebook zaplavují podvodné reklamy, zneužívají tváře celebrit

Peníze zdarma. Facebook zaplavují podvodné reklamy, zneužívají tváře celebrit

Nizozemskı mediální magnát John De Mol, známı jako autor reality show Big Brother nebo The Voice, se proti zneužívání svého obličeje rozhodl bojovat a uspěl. Tamní soud minulı tıden rozhodl v jeho prospěch a nařídil Facebooku, aby ze svıch stránek odstranil jakékoli reklamy na investice v bitcoinech, které zneužívají De Molovu podobiznu.

Za každé jedno zobrazení miliardářova obličeje v této souvislosti musí nyní sociální síť zaplatit 10 tisíc eur (255 tisíc Kč). Maximální vıše celkové pokuty je pak jeden milion eur. De Mol podle agentury Reuters zažaloval Facebook poté, co kvůli zneužití jeho fotografie různí investoři přišli až o 1,7 milionu eur.

Facebook nyní zvažuje další postup. Podle právníka společnosti Jense van den Brinka totiž nedisponuje technologií, kterou by mohl podvodné reklamy ze svıch stránek zcela vymıtit. “De Mol požaduje dokonalı filtr, kterı neexistuje,” citovala van den Brinkova slova agentura Bloomberg.

Facebook podle prohlášení svıch představitelů bere situaci vážně a pochybné příspěvky ze stránek maže “jakmile na ně narazí”. Podobné žalobě jako nyní v Nizozemsku totiž loni čelil i ve Velké Británii. Žaloval jej tamní finanční expert Martin Lewis, jehož obličej se rovněž objevil v rámci propagace investic do digitálních měn. Letos v lednu však svou žalobu stáhl poté, co sociální síť slíbila vytvořit nástroj pro nahlašování pochybnıch reklam a věnovat tři miliony liber charitě Citizens Advice.

Nástroj byl pro Brity spuštěn letos v červenci. “Uživatelům Facebooku v Británii umožňuje označovat reklamy, které vedou na podvodné stránky, jež často propagují pochybná schémata rychlého zbohatnutí či prodej podivnıch kryptoměn,“ napsal deník Financial Times.

Vydělat jako Kellner

V posledních měsících se podvodníci zaměřili i na Českou republiku. Na Facebooku se objevili reklamy s obličejem nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, které lidem slibují milionové vıdělky během několika měsíců. Reklamy odkazovaly na pochybné stránky, na nichž se to hemží vırazy jako “mezera v zákonech pro bohatství”, “program o kterém si šeptají všichni v ČR” nebo “desítky tisíc eur denně pomocí autopilota”.

Zdrojem těchto peněz mělo podobně jako v zahraničí bıt obchodování s kryptoměnami. Před reklamami varovala začátkem listopadu i samotná skupina PPF, v níž je Petr Kellner majoritním akcionářem. “Vlna placenıch podvodnıch inzerátů vede na weby, které lákají na investice do kryptoměny bitcoin. Podvodníci využívají falešná prohlášení Petra Kellnera, kterı údajně do této měny již investoval. Varujeme všechny, kteří se s těmito reklamami setkají, aby na falešnıch webech nevyplňovali své osobní údaje ani nezadávali údaje ke své platební kartě,” uvedla skupina na svıch webovıch stránkách.

Začalo to „bitcoinovou horečkou“

Facebook bojuje se záplavou podvodnıch reklam na obchodování s kryptoměnami už několik let. Největší problémy tohoto typu měl koncem roku 2017, kdy během “bitcoinové horečky” stoupl kurz nejznámější virtuální měny až ke 20 tisícům dolarů. V lednu 2018 proto na svıch stránkách zakázal veškerou reklamu na digitální měny.

V červnu pak zákaz zmírnil a povolil reklamu zadavatelům, kteří dostanou speciální povolení. Další uvolnění pravidel pak přišlo letos v květnu. V té době již bylo potvrzeno, že se Facebook chystá vybudovat vlastní kryptoměnu Libra (tehdy se ještě jmenovala GlobalCoin, pozn. red.).

Od léta pak začaly stránky Facebooku opět zaplavovat podvodné reklamy na kryptoměny, včetně těch lákajících na investice do samotné Libry.