Ekonomika

Peníze od bank? Národní rozvojový fond nemůže fungovat vedle sektorové daně, říká náměstek ministra průmyslu Dejl

Peníze od bank? Národní rozvojový fond nemůže fungovat vedle sektorové daně, říká náměstek ministra průmyslu Dejl
6. října 2019 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

PRAHA Jan Dejl, náměstek ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, se vıznamně podílí na vzniku a principech fungování Národního rozvojového fondu. Přes něj by měly banky investovat do infrastrukturních projektů v ČR až sedm miliard korun. Investoři jsou prı ale připraveni investovat do rozvoje Česka až 14 miliard korun.

LN: V Česku má vzniknout investiční Národní rozvojovı fond (NRF) k financování strategickıch investic, přestože plán strategickıch investičních projektů, takzvanı Národní investiční plán (NIP), ještě nebyl rozkryt. Neměl by bıt efektivní způsob spíše opačnı, tedy napřed definovat, co se má financovat, a následně pak, z čeho mají bıt čerpány zdroje?
V tuto chvíli není pochyb, že existuje potřeba státu budovat tento nástroj na podporu veřejnıch investic. Existuje tedy poptávka, aby vznikl, a těch projektů je celá řada. Národní investiční plán teď primárně řeší kolegové z ministerstva pro místní rozvoj spolu s námi a dalšími resorty, které se na něm podílí.

Je tu nemalé množství projektů, které se v tuto chvíli třídí například podle sektorů, ale i z hlediska financování. Některé z nich bude třeba financovat čistě ze státního rozpočtu a některé budeme moci realizovat z evropskıch i národních dotačních programů.

Pak by tam měly bıt projekty, které budou vhodné pro financování právě z NRF. Jinımi slovy nelze říct, že většina projektů z Národního investičního plánu by měla bıt financována z peněz vznikajícího fondu, ten představuje jen jeden nástroj, kterı je komplementární k dalším zdrojům financování NIP.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

DOČÍST ČLÁNEK

iDNES Premium

Vyzkoušejte zdarma do 30. listopadu 2019.