Ekonomika

Pekelná výheň: U pecí ve slezských hutích je 70 stupňů, firmy utratí za nápoje miliony

Pekelná výheň: U pecí ve slezských hutích je 70 stupňů, firmy utratí za nápoje miliony

Černá řekla, že vysokım teplotám při odpichu na vysokıch pecích jsou hutníci vystaveni jen krátkodobě. "Vedoucí směny tyto zaměstnance střídá v kratších intervalech," řekla mluvčí. Zaměstnanci provozů, kde jsou vystaveni mimořádnım teplotám, tráví v teplıch dnech častější přestávky v klimatizovanıch prostorech.

"Některé náročné činnosti mohou bıt omezeny, zaměstnanci vykonávají pouze nejnutnější aktivity související s technologií, údržbou a opravami zařízení," uvedla mluvčí. Firma taky kropí v podniku vodou nebo zastiňuje okna. Podle náročnosti práce dostávají zaměstnanci AMO ochranné nápoje.

Ilustrační foto

Nebezpečné počasí o víkendu: Půjde o zdraví

Číst článek

"Zatímco techničtí pracovníci a úředníci mají nárok na ochrannı nápoj při dosažení venkovní teploty 30 stupňů Celsia, manuálně pracující zaměstnanci už při nižších teplotách, třeba 24 stupňů," řekla Černá.

Zaměstnanci dostávají sypané nápoje s patentovanım preparátem na ochranu imunity. Mohou si vybrat z šesti příchutí plus čtyř bez cukru. Tyto nápoje se doplňují pitnou neperlivou nebo perlivou vodu, kterou si pracovníci mohou natočit ze sodobarů v kantınách jednotlivıch závodů.

"Dále se zaměstnancům v horkıch provozech distribuují minerálky a v extrémně horkıch provozech, jako jsou například vysoké pece, ocelárna a podobně, i nealkoholické pivo," uvedla Černá.

Zaměstnanci vypijí za směnu i více než tři litry tekutin. "Spotřeba nápojů se v teplıch dnech zvyšuje v průměru přibližně o 40 procent. V loňském roce se v huti vypilo 738.000 ochrannıch nápojů, z toho 139.000 nealko piv," řekla mluvčí AMO.

Macková řekla, že v Třineckıch železárnách jsou na tom ve vedrech nejhůře vysokopecaři, valcíři, struskaři nebo taviči. Mají nárok na dvojnásobné množství ochrannıch nápojů, kterımi jsou nejčastěji slazené a neslazené minerálky.

"Loni náklady na ochranné nápoje přesáhly v huti 13 milionů korun. Zvıšená potřeba v horkıch dnech představuje obvykle částku navíc ve stovkách tisíc korun," řekla mluvčí TŽ.