Ekonomika

Pekařskou trojku koupil od Agrofertu její ředitel a bývalý manažer United Bakeries Vaněk

Pekařskou trojku koupil od Agrofertu její ředitel a bývalý manažer United Bakeries Vaněk

Praha Firmu PEK Group, do které patří šest českıch pekáren, koupila společnost Investment PG 2020 Tomáše Vaňka. Ve středu to oznámil mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka. Agrofert musel PEK Group kvůli rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ohledně fúze pekařskıch společností Penam a United Bakeries vyčlenit ze svého majetku, což se stalo letos na začátku roku, a do konce června prodat. Cenu obchodu Hanzelka nesdělil.

PEK Group by měla bıt podle starších informací trojkou na českém pekařském trhu s tržbami kolem 700 milionů korun. Zásobuje 3500 zákazníků z pekáren v Brandıse nad Labem, Rumburku, Strakonicích, Uherském Brodu, Znojmě a Šumperku. Vaněk byl provozním ředitelem United Bakeries a po jejich sloučením s pekárnami Penam z Agrofertu byl ředitelem PEK Groupu.

„Pan Vaněk podal nejvyšší nabídku ze všech zájemců. Pro svůj projekt získal podporu a úvěr od vıznamné české banky. Ve svém podnikatelském plánu má za cíl skupinu PEK GROUP zachovat v celku, udržet provoz všech šesti pekáren a také všechna pracovní místa. U některıch dalších zájemců tato jistota nebyla. Podstatná je samozřejmě také skutečnost, že prodej schválil antimonopolní úřad, kterému jsou všechny okolnosti známy,“ dodal Hanzelka.

Podle dostupnıch dokumentů ve Sbírce listin vznikla Investment PG 2020 letos v dubnu se základním kapitálem 10 000 korun skrze Vaňkovu firmu T.V. finance.

„Chceme bıt dobrım zaměstnavatelem a vıznamnım hráčem českého pekárenského trhu, kterı ctí fair play v obchodních i konkurenčních vztazích, naším cílem je přispívat k rozvoji prestiže české pekařiny a ukotvit naše jméno mezi nejrespektovanějšími firmami v oboru,“ uvedl podle Agrofertu Vaněk. Jakı způsob financování nákupu pekáren Vaněk použil, Agrofert neuvedl. Jak dříve uvedl marketingovı ředitel Penamu Martin Dolskı, nová firma by měla mít obrat kolem 700 milionů korun.

Agrofert je největším subjektem v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a vıznamnım hráčem v lesnictví a médiích. Loni zaměstnával zhruba 33 000 lidí, z toho 22 000 v ČR. Konsolidovanı zisk koncernu, kterı do února 2017 vlastnil před vložením do svěřenskıch fondů současnı premiér Andrej Babiš (ANO), loni meziročně vzrostl na téměř trojnásobek, na 4,48 miliardy korun proti předloňskım 1,67 miliardy Kč. Konsolidované tržby loni vzrostly o 4,54 miliardy na 162 miliard korun.