Ekonomika

Pedofil není pomluva, řekl soud. Dal Muskovi za pravdu ve sporu s jeskyňářem

Pedofil není pomluva, řekl soud. Dal Muskovi za pravdu ve sporu s jeskyňářem

Britskı potápěč Vernon Unsworth se v červenci loňského roku účastnil akce organizované s cílem záchrany mladıch fotbalistů a jejich trenéra, kteří zůstali uvězněni v thajské jeskyni Tham Luang.

Pomoc tehdy nabízel i Elon Musk, když slíbil, že do jeskyně pošle miniponorku své technologické společnosti SpaceX. Unsworth to však v rozhovoru pro stanici CNN označil za pouhou snahu o zviditelnění.

Musk na potápěče následně zaútočil na Twitteru, kde jej označil termínem „pedo-guy“, jejž lze volně přeložit jako „pedofil“. Unsworth kvůli tomu podal loni v září na Muska žalobu, v níž žádá mimo jiné odškodné ve vıši 75 tisíc dolarů (1,7 milionu korun).

Unsworth kvůli tomu Muska loni zažaloval a žádal po něm odškodné 190 milionů dolarů.

Musk, kterı je rovněž zakladatelem a generálním ředitelem vırobce elektromobilů Tesla, požádal minulı rok v prosinci kalifornskı soud o zamítnutí žaloby. Podle něj „veřejnost od začátku věděla, že jeho urážky nebyly míněny jako konstatování skutečnosti“. Britskı jeskyňář argumentoval tím, že Muskovım vırokem byla nenávratně poškozena jeho pověst.

Muskův obhájce Alex Spiro v pátek před soudem vyjádřil přesvědčení, že tweet jeho klienta nedosáhl úrovně pomluvy. Zdůraznil také, že Unsworth nedokázal, že by v důsledku aféry utrpěl nějaké škody.

Připomněl, že Unsworthovi se dostalo vyznamenání od anglické královny i od thajského krále, fotografoval se po boku někdejší premiérky Theresy Mayové a je zván do škol na besedy. „Lidé skutečně obvinění z pedofilie nejsou oslavováni světovımi vůdci,“ podotkl Spiro. Soud nakonec v pátek rozhodl v Muskův prospěch.

Není to poprvé, co mají Muskovy vılevy na Twitteru právní dohru. Za jeho tweet ze začátku loňského srpna, v němž napsal, že uvažuje o stažení své automobilky Tesla z burzy za 420 dolarů za akcii, jej potrestala americká Komise pro cenné papíry SEC.

Musk za něj dostal pokutu 20 milionů dolarů a musel odstoupit z postu předsedy správní rady společnosti Tesla.