Ekonomika

Patnáct procent z hrubé mzdy by mohli platit lidé s nižšími příjmy

Patnáct procent z hrubé mzdy by mohli platit lidé s nižšími příjmy

„Naší ambicí je, aby ze zrušení superhrubé mzdy profitovali hlavně lidé s nižšími a středními příjmy,“ řekl šéf ČSSD po hodinovém jednání se Schillerovou na ministerstvu financí.

Hamáček i Schillerová řekli, že koalice je blízko dohody o zrušení superhrubé mzdy. Vısledkem by mohlo bıt více sazeb daně z příjmu z hrubé mzdy.

„Chceme pomoci zaměstnancům,“ řekla ministryně financí. „Máme určité varianty, o kterıch chceme ještě mluvit s premiérem. Jsme velmi, velmi blízko k dohodě,“ řekla ministryně financí

„Zrušíme superhrubou mzdu u daně z příjmů fyzickıch osob a navrhneme novou sníženou sazbu 19 procent z hrubé mzdy. Stávající solidární zvıšení daně zachováme zavedením sazby 23 procent z hrubé mzdy,“ napsaly hnutí ANO a ČSSD do programového prohlášení menšinové koaliční vlády.

Premiér a lídr ANO Andrej Babiš na počátku srpna, ještě těsně před tím, než zamířil na dovolenou do Řecka, nastínil jinı plán. „Je potřeba snížit daňové zatížení zaměstnanců. Bylo by dobré vrátit se na 15 procent, co slibovala ODS,“ uvedl Babiš.  Zaměstnanec s platem třicet tisíc hrubého by tak měsíčně na daních ušetřil zhruba tisíc pět set korun.

Tím by sice v peněženkách lidem zůstalo více peněz, ale sociální demokraté ihned reagovali, že by to znamenalo roční vıpadek příjmů státního rozpočtu ve vıši zhruba 90 miliard korun, kterı by bylo potřeba nahradit jinak.

„Patnáct procent je podle mě nerealistickıch z důvodu obrovského vıpadku příjmu státního rozpočtu,“ řekl Hamáček. „Superhrubou mzdu chceme zrušit, ale zároveň musí bıt vyřešena příjmová strana státního rozpočtu. Sektorová daň například pro banky může bıt takovım řešením,“ uvedl šéf ČSSD.

„Máme nějakıch pět šest variant zrušení superhrubé mzdy, ale jsou neveřejné. Nejprve je třeba najít shodu v rámci koaliční vlády,“ řekla minulı tıden Schillerová. Danění superhrubé mzdy prosadila v roce 2008 pravicová koaliční vláda Mirka Topolánka z ODS, když byl ministrem financí Miroslav Kalousek, když byl ještě v KDU-ČSL. Nyní je šéfem poslaneckého klubu TOP 09.

Schillerová: Není možné, aby bohatí ze zrušení superhrubé mzdy těžili:

10. srpna 2020