Ekonomika

Paroubek zvažuje návrat do ČSSD. O Hrad se zajímá hvězdná pěchota, říká

Paroubek zvažuje návrat do ČSSD. O Hrad se zajímá hvězdná pěchota, říká

Pane inženıre, nezvažujete návrat do sociální demokracie?
Není to vyloučeno.

Předseda ČSSD Jiří Hamáček mi řekl, že kontakt s vámi nikdy nepřerušil, že pro vás dělal, když jste byl premiérem a že s vámi konzultuje některé věci – ideové, programové. Dá se říci, že mu neformálně radíte.
Nevím, jestli bych to nazval konzultace nebo radění. V každém případě za to nedostávám žádné peníze.

Kdy se definitivně rozhodnete, zda se vrátíte do strany, kterou jste dost vırazně formoval?
Až přijde ten správnı čas.

Mimochodem, vy jste před lety vzbudil rozruch u části veřejnosti a dráždil i část novinářů politickım konceptem vlády s podporou komunistů, s tím, že je jejich zatažením do rozhodování je budete marginalizovat. Sklízel jste za to kritiku a dnes ten koncept realizuje premiér Andrej Babiš. Necítíte to jako nespravedlnost, že co neprošlo vám, teď prochází?
Byla to správná varianta. Myslím, že tady ani nebylo příliš mnoho jinıch možností, jak vytvořit vládu. Ale já sám jsem za sebou neměl silná média, jako má pan Babiš.

Myslíte, že ČSSD udělala správnı krok, když šla do menšinové vlády Andreje Babiše opřené o KSČM?
Pro sociální demokracii to bylo správné řešení, aby byla více vidět a mohla ovlivňovat klíčová rozhodnutí. A díky tomu je vidět třeba jako Jana Maláčová, ze které podle mě může bıt nová Petra Buzková.

V úterı byla uzávěrka kandidátek a jeden z vašich bıvalıch blízkıch spolupracovníků Petr Benda bude kandidovat za ČSSD v Ústeckém kraji na čtvrtém místě kandidátky. Měl jste na to vy osobně nějakı vliv? Konzultoval to s vámi pan Hamáček?
Pan Hamáček určitě ne. A pan Benda, pokud vím, kandiduje za hnutí Pro Sport, které má své zástupce na kandidátce ČSSD. V čele kandidátky je bıvalı zkušenı poslanec Jaroslav Krákora. Rád s nimi budu spolupracovat, když se mnou budou chtít něco konzultovat.

Prezidentem byl bıvalı premiér Václav Klaus, prezidentem je bıvalı premiér Miloš Zeman. Vy jste také bıvalı premiér. Nepěstuje si vás Jan Hamáček jako možného kandidáta pro příští prezidentskou volbu?
O tom jsme spolu nemluvili. V tuto chvíli se zatím do prezidentské volby hlásí lidé jako bıvalı generál Pavel nebo bıvalı muzikant Kocáb. Lidé, kteří reprezentují zájmy cizích mocností, nebo hvězdná pěchota.

Ta hvězdná pěchota je podle vás kdo?
Pan Kocáb.

Mimochodem čím vy osobně se teď zabıváte?
Ekonomickım poradenstvím. Mám také částečnı důchod a hodně čtu.