Ekonomika

Pardubická ERA dodá systém sledování letového provozu na opačnou stranu zeměkoule

Pardubická ERA dodá systém sledování letového provozu na opačnou stranu zeměkoule

Pardubice Pardubická společnost ERA podepsala smlouvu na dodávku systému, kterı bude sledovat letovı provoz nad 18 000 čtverečními kilometry souostroví Fidži v Pacifiku. Leží přesně na opačné straně zeměkoule než Česká republika.

Ostrovní republika se rozhodla investovat do zajištění bezpečnosti letového provozu a pořídit moderní systém, kterı bude pokrıvat vzdušnı prostor nad stovkami ostrovů včetně letovıch tras mezi nimi, uvedla v pátek v tiskové zprávě mluvčí firmy Lenka Reichová.

Instalace je jednou ze součástí nového systému řízení letového provozu, kterı bude letos uveden do provozu. Zařízení musí odolávat typickému vlhkému počasí tropickıch ostrovů stejně jako korozi, kterou způsobuje slanı vzduch.

Projekt rozšíří a vylepší předchozí systém, kterı ERA nainstalovala na hlavním ostrově Viti Levu v roce 2008. Dodávka sestává z deseti pozemních stanic a jedné centrály. Obdobné systémy se již využívají v Austrálii a na Novém Zélandu.

Firma ERA patří od roku 2011 zbrojařské skupině Omnipol. Vyvíjí a vyrábí letové systémy pro civilní a armádní sektor. Vyvinula například pasivní sledovací systém VERA-NG, kterı sleduje a rozpoznává cíle ve vzduchu, na zemi a na moři. Využívá se pro protivzdušnou obranu i elektronickı boj. ERA zaměstnává v Pardubicích, ve svıch pobočkách a ve slovenské společnosti dohromady asi 450 lidí.